Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Cukrzyca w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

      

Cukrzyca w ciąży - często nazywana cukrzycą ciążową lub cukrzycą ciężarnych to nic innego, jak zaburzenie gospodarki węglowodanowej. Dotyka ona około 6-10% kobiet ciężarnych. W większości przypadków ustępuje całkowicie po porodzie. Mimo, że cukrzyca ciążowa brzmi w uszach przyszłych mam jak wyrok, to jednak leczona, nie stanowi większego zagrożenia. Problem pojawia się w momencie, kiedy bagatelizujemy cukrzycę i nie stosujemy się do zaleceń lekarza. Musisz wiedzieć, że cukrzyca w ciąży pozostawiona sama sobie, a więc nieleczona, stanowi zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dzidziusia. Skutkami nieleczonej cukrzycy ciążowej mogą być poważne infekcje dróg moczowych, zwiększona ilość płynu owodniowego, przedwczesny poród, a nawet poronienie. U dziecka skutki nieleczonej cukrzycy ciążowej mogą objawiać się wadami serce, nerek lub układu nerwowego, jak również opóźnieniem rozwoju, zaburzeniami metabolizmu, uszkodzeniami mózgu i zwiększoną masą urodzeniową dziecka. Po porodzie takie dzieci mają bardzo charakterystyczny wygląd. Ich tułów jest nieproporcjonalnie duży w stosunku do głowy.


Czytaj dalej -> ...



Skąd się bierze cukrzyca w ciąży?

Do końca nie wiadomo, co dokładnie stoi za pojawieniem się cukrzycy ciążowej. Wiadomo natomiast, że ryzyko wystąpienia choroby wzrasta w momencie, kiedy w rodzinie przyszłej mamy zdarzały się przypadki zachorowania na cukrzycę w ciąży. Ryzyko wzrasta również wtedy, gdy przyszła mama ma znaczną nadwagę lub po prostu jest otyła, a także choruje na zespół policystycznych jajników oraz nadciśnienie tętnicze. Czynnikiem podnoszącym ryzyko jest również pojawienie się cukrzycy w poprzedniej ciąży, wielorództwo, wiek powyżej 35 lat oraz urodzenie w poprzedniej ciąży dużego dziecka, czyli ponad 4,5 kilograma.

Jak się objawia cukrzyca w ciąży?

Cukrzyca w ciąży objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. Zaniepokoić powinno zarówno nadmierne pragnienie i częstsze niż zwykle oddawanie moczu, jak również dokuczliwe zmęczenie, zaburzenia widzenia oraz częste infekcje skór, pochwy lub pęcherza. Do typowych objawów cukrzycy ciążowej zalicza się także zwiększony apetyt oraz wyższe ciśnienie krwi.

Jak rozpoznać cukrzycę w ciąży

Cukrzycę ciążową łatwo wykryć podczas rutynowych badań, jakie przeprowadzane są u wszystkich kobiet w ciąży. Podstawą są badania poziomu cukru we krwi oraz badania ogólne moczu, które przeprowadza się co miesiąc. Bardzo pomocne są testy diagnostyczne, tzw. testy obciążenia glukozą. Taki test (przeprowadzany zawsze na czczo, poprzedzony 3-dniową dietą zawierającą ok.150g węglowodanów) polega na oddaniu do badania krwi. Najpierw krew oddaje się na czczo, a następnie po podaniu glukozy rozpuszczonej w 250ml wody. Poziom cukru oznacza się po jednej i po dwóch godzinach. Przy prawidłowych wynikach powyższych testów, kolejnym zalecanym badaniem jest oznaczenie glikemii. Przeprowadza się je w 32 tygodniu ciąży.

Cukrzyca ciążowa - leczenie

Wykryta cukrzyca nie jest wyrokiem. Z powodzeniem można ją leczyć! Należy tylko stosować się do zaleceń lekarza i przestrzegać kilku zasad. Zazwyczaj nie jest konieczne podawanie leków. Leczenie najczęściej rozpoczyna się od ustalenia diety. Z codziennego menu przyszłej mamy muszą zniknąć przede wszystkim produkty tłuste i bogate w cukier, a zwłaszcza cukry proste m.in. słodycze (ciasta, ciasteczka, cukierki), słodkie soki, tłuste mięsa, tłuste mleko, niektóre owoce, miód, itp. Z menu kobiety z cukrzycą ciążową powinno zniknąć także białe pieczywo oraz potrawy z białej mąki. Ich miejsce powinny zastąpić: chude mięso, nabiał, warzywa, ciemne pieczywo razowe. Ilość spożywanych kalorii dobrze jest ustalić z diabetologiem, który opiekuje się nami podczas ciąży. Dieta kobiety z cukrzycą ciążową to nie tylko odpowiednie produkty, ale także regularność spożywania poszczególnych posiłków. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o stałych porach posiłków i zjadać je w równych odstępach czasowych. Najlepiej jeść mniej, a częściej.

Podsumowując: cukrzyca w ciąży jest chorobą, która zagraża mamie i dziecku. Jednakże przy zdrowym i mądrym podejściu do ciąży, można sobie z nią poradzić. Systematycznie monitoruj poziom cukru we krwi (nawet 4 razy dziennie). Monitoruj poziom ketonów w moczu - kwasów, które wskazują czy cukrzyca aby na pewno jest pod właściwą kontrolą. Jedz zgodnie z zaleceniami lekarza - nie mniej i nie więcej. Na bieżąco kontroluj masę ciała oraz ciśnienie krwi (zwłaszcza jeśli masz tendencje do wysokiego). Jeśli tylko lekarz na to pozwoli - ruszaj się! Więcej na temat cukrzycy w ciąży znajdziesz tutaj.



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca