Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Depresja poporodowa . dlaczego warto poszukać pomocy w poradni psychologicznej?

      

Depresja poporodowa jest poważnym zaburzeniem, pojawiającym się około 30 dni po porodzie. Jej głównym objawem jest brak zainteresowania swoim dzieckiem. Oprócz tego występuje także: smutek, apatia i przygnębienie, niska samoocena, poczucie niespełnienia, wahania nastroju oraz negatywne myśli. Bezpośrednią przyczyną depresji poporodowej jest burza hormonalna. Nie każde zaburzenia zachowania po porodzie należy uznawać za objaw depresji poporodowej, bowiem częściej wahania nastrojów wskazują na Baby Blues . przygnębienie poporodowe, które w przeciwieństwie do depresji, nie wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej.






   
Depresja poporodowa . czym jest i jak się objawia?

Depresja poporodowa jest zaburzeniem, pojawiającym się u co dziesiątej kobiety po porodzie. Jej pierwsze symptomy można zauważyć już po 30 dniach przyjścia dziecka na świat. Najbardziej charakterystycznym objawem depresji poporodowej jest brak zainteresowania swoim dzieckiem. Oprócz tego pojawia się:

  • drażliwość i impulsywność,
  • niemożność odpoczynku i zrelaksowania się,
  • ból głowy i brzucha,
  • nieustanne poczucie zmęczenia i wyczerpania,
  • spadek samooceny,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • myśli samobójcze,
  • unikanie kontaktów interpersonalnych.

Depresję poporodową należy odróżnić od Baby Blues . przygnębienia poporodowego, które jest znacznie częstsze i ma dużo łagodniejszy przebieg. Ponadto w przeciwieństwie do depresji, nie wymaga pomocy psychologa. Kobiety, które zaobserwowały u siebie objawy depresji poporodowej, powinny poszukać pomocy z zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem jest poradnia psychologiczna, w której pracują psychologowie, doświadczeni w leczeniu depresji poporodowej.


Depresja poporodowa . leczenie

Leczenie depresji poporodowej nie jest łatwe i w zależności od stopnia nasilenia objawów, może ono trwać od trzech miesięcy do nawet trzech lat. Najskuteczniejszym sposobem leczenia tego zaburzenia jest psychoterapia . zarówno indywidualna, jak i grupowa. Konieczna jest także farmakoterapia. Najważniejszym zadaniem psychoterapeuty jest uświadomienie kobiecie problemu i jego przyczyn, czyli burzy hormonalnej. Niezbędne jest również zmierzenie się pacjentki z poczuciem winy, bowiem depresja poporodowa charakteryzuje się brakiem zainteresowania dzieckiem, niechęcią do zajmowania się nim, a także lękiem przed prostymi czynnościami, np. karmieniem czy przewijaniem. Przy depresji poporodowej ważne jest także zrozumienie i wsparcie bliskich.


Depresja poporodowa . jakie konsekwencje może mieć zaniechanie leczenia?

Nieleczona depresja poporodowa może mieć poważne skutki. Często prowadzi do osłabienia więzi rodzinnych . konfliktów czy nawet rozwodów. Choroba ta wpływa negatywnie na wiele osób, w tym szczególności na matkę i dziecko, które brak kontaktu z matką w pierwszych miesiącach życia, może przepłacić nadpobudliwością psychoruchową i problemami z przystosowaniem społecznym.



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca