Kiedy zbliża się termin porodu, kobieta nerwowo patrzy w kalendarz. Każdego ranka wydaje jej się: dzisiaj urodzę! Pakuje niezbędne rzeczy i z pierwszymi skurczami wjeżdża do szpitala z wielką walizką. To ostatni raz kiedy na porodówce jest ,,sama". Za chwilę zobaczy się z dzieckiem. Od tej pory najważniejszą osobą w jej życiu. Wcześniej sprawdziła się w roli kierownika budowy, bo potrzebny był remont w domu lub mieszkaniu. Jeśli zdecydowała się tylko na urządzenie pokoju dla dziecka - z pewnością ujawniła dekoratorskie umiejętności. Czas na najważniejszą z ról - macierzyństwo. Podpowiadamy jak przeżyć pierwsze chwile w nowej rzeczywistości.
Znacie już pierwszy krzyk dziecka. Wiesz, że kiedy je przytulasz uspokaja się, bo bicie twojego serca to ,,piosenka", którą słyszało najczęściej. Jeśli urodziłaś siłami natury do domu wrócicie w drugiej lub trzeciej dobie. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, szpital opuścicie za 4, najdłużej 5 dni. Ola - 26 - letnia ekonomistka z Ostródy, po cesarskim cięciu miała infekcję.
Lekarze zdecydowali przedłużyć pobyt jej i dziecka w szpitalu. ,,Marzyłam żeby w końcu wyjść do domu. Kiedy przekroczyłam próg, zdałam sobie sprawę, że w razie wątpliwości, nie zawołam położnej, mogę liczyć tylko na siebie samą" - mówi. Dlatego korzystaj z wiedzy położnych, ucz się i nie wstydź się pytać. Wspólnie z partnerem zaplanujcie wasz powrót do domu. Zapewniam, że nie będzie potrzebna eskorta tajnych służb jak podczas wizyty amerykańskiego prezydenta, ale wasz malutki VIP zasługuje na specjalne traktowanie. W końcu powrót do domu, to pierwszy łyk świeżego powietrza i pierwsza podróż samochodem.
Dziecko w aucie zawsze przewoź w foteliku. Możesz go zastąpić gondolą od wózka, ale tylko wtedy, gdy posiada odpowiednie mocowanie do pasów. Nigdy nie przewoź dziecka na rękach - to zbyt niebezpieczne. Nawet jeśli jesteś dobrym kierowcą, tym razem oddaj ,,stery" komuś innemu. Dziecko będzie potrzebowało twojej bliskości. To dla niego nowa sytuacja, więc może być niespokojne. Pogłaszcz po główce, mów czule i trzymaj za rączkę. W ten sposób dasz mu znać, że wszystko masz pod kontrolą. W domu sprawdź czy maluch na suchą pieluszkę. Potem ściągnij ciepłe ubranka, w których dziecko podróżowało, wystarczy pajacyk. Jeśli śpi, połóż do łóżeczka na pleckach, bez poduszki i przykryj jedynie kocykiem. Jeśli jest głodne, nakarm. Zadbaj, aby w pokoju było nieco chłodniej (normalna temperatura to 20-22°C). Po kilku minutach dotknij skóry na karczku dziecka. Spocona oznacza że maluchowi jest za gorąco, chłodna - jest wychłodzony. Sucha i ciepła to dowód, że stworzyłaś dziecku idealne warunki.
Zdecydowanie cieplej ok. 24 stopni powinno być w pomieszczeniu którym kąpiesz malucha. Pamiętaj, że bardzo wrażliwe na wychłodzenie są wcześniaki i noworodki z niską masą urodzeniową. Zanim włożysz dziecko do wanienki, przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria. Kąpiel powinna trwać do 10 minut. Starannie umyj wszystkie zakamarki malutkiego ciałka. Ważny jest każdy wałeczek. Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i nie lubi tarcia, dlatego osuszaj ją jedynie poprzez dotyk ręcznika. Łatwo ulega też podrażnieniu lub wysuszeniu. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wymagają szczególnej staranności i uwagi. Powinny być przeznaczone dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Ubranka dziecka pierz w proszkach przeznaczonych do prania rzeczy maluchów.
Jeśli nie dajesz sobie rady, poproś o pomoc. Twój mąż lub partner na początku może być lekko przerażony nową sytuacją. Ty do dziecka przyzwyczajałaś się przez 9 miesięcy. On nie miał możliwości czuć tego co ty. Kobiety w wielu sytuacjach działają instynktownie, mężczyźni muszą wszystkiego nauczyć się n pamięć jak w szkole wiersza albo tabliczki mnożenia. Kiedy on przewija dziecko i słyszysz: ,,Ojej! mama, potrzebujemy Twojej pomocy". Powiedz, że nie możesz teraz przyjść. Pozwól mu przyzwyczaić się do roli taty w indywidualnym tempie. Wykaż się cierpliwością i oddaj część obowiązków w jego ręce, nawet gdy jesteś przekonana, że sama zrobisz to lepiej i szybciej. Jeśli on nie radzi sobie np. z prasowaniem, zaangażuj go do innych prac. Poproś o zrobienie zakupów albo posprzątanie mieszkania. Pozwól by poczuł się potrzebny, zapytaj czy może wykąpać maleństwo albo ululać je do snu. Gdy w końcu będzie musiał zostać sam na sam z dzieckiem, zdziwisz się jak świetnie sobie poradził. Wykorzystaj każdy możliwy moment na odpoczynek, bo zachowania i nastroju dziecka nie jesteś w stanie przewidzieć. Jeśli chcesz nadrobić zaległości w lekturach, poczytaj gazetę lub książkę. Weź prysznic, przebierz się, zrób delikatny makijaż - to wszystko sprawi, że poczujesz się o niebo lepiej. Jeśli jesteś zmęczona, zdrzemnij się, bo nawet dzieciom śpiącym regularnie i spokojnie zdarzają się gorsze noce i na to musisz być przygotowana.
Miałaś nadzieję, że po porodzie będziesz mogła wrócić do ulubionego bigosu, grzybów marynowanych i zupy grochowej? Zmartwię cię! Zdrowe odżywianie, to kolejne ważne zadanie które musisz sumiennie wypełniać. Wszystko co jesz, przenika do pokarmu. Twoja dieta powinna być pożywna i lekkostrawna, najlepiej zaplanuj 4-5 posiłków dziennie. Postaraj się nie objadać, bo to utrudnia pozbycie się nadwagi po porodzie. Dopóki karmisz zapomnij o odchudzaniu. Komponując codzienne menu, zadbaj by było bogate w białko, witaminy, wapń, magnez, a także bardzo ważne dla rozwoju dziecka, nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym niezbędny dla prawidłowego rozwoju mózgu i siatkówki oka dziecka DHA (kwasu dokozaheksaenowego). ,,W czasie ciąży prawie w ogóle nie jadłam ryb, po prostu przestały mi smakować. Żeby uzupełnić dietę i dostarczyć dziecku niezbędnych składników, lekarz polecił kapsułki Prenatal DHA. Zawierają kwasy omega - 3, które są niezbędne w każdej diecie. Po urodzeniu dziecka, apetyt na ryby nie wrócił, wciąż karmię piersią dlatego nadal łykam kapsułki" - mówi Anna, mama 8 miesięcznej Julki z Warszawy. Polacy jedzą zdecydowanie za mało ryb, stąd u kobiet niska zawartość DHA w mleku - jest niewystarczająca i wynosi znacznie mniej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Warto też wspomnieć, że Prenatal DHA obniża ryzyko depresji poporodowej i zmniejszenia ryzyko rozwoju alergii u dzieci związanej z niedoborami DHA w diecie matki.
Pamiętaj, że dziecko w twoich rękach zawsze jest bezpieczne. Jesteś mamą, a to oznacza że masz wyjątkowy instynkt. Osobisty, wewnętrzny sufler w każdej sytuacji podpowie, co dla dziecka jest dobre, a co nie. Teraz będzie już tylko lepiej. Twoje dziecko na pewno szczęśliwie przejdzie przez okres noworodkowy, zwłaszcza że wiesz, na co powinnaś uważać. Nie zapominaj o sobie, chwili relaksu, głębszego oddechu, choćby krótkiego samotnego spaceru ... dziecko chłonie nasze nastroje jak gąbka. Najlepsza mama, to mama zdrowa i radosna.