Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
Poród naturalny

Poród naturalny

       Poród fizjologiczny, a dodatkowe zabiegi.

       Od pokoleń kobiety przekazywały sobie, jakim koszmarem jest lewatywa, golenia, a w końcu nacięcie krocza, faktem jest, że wykonanie tych czynności w nieprzyjaznej atmosferze jest frustrujące dla kobiety, szczególnie w czasie porodu, kiedy odczuwa ból, strach, czuje się zależna od nieznanych osób. Dla personelu medycznego są to czynności rutynowe, a pacjentka, czuje sie traktowana przedmiotowo. Od jakiegoś czasu trwa dyskusja o konieczności tych zabiegów, jak wszystko ma swoje plusy i minusy, pokrótce omówię je.

Lewatywa
jest to wprowadzenie przez cewnik substancji ( wody z mydlinami, lub gotowej enemy ) przez odbyt do końcowego odcinka jelita grubego, żeby podrażniając, wywołać wzmożony ruch robaczkowy, a także , żeby rozmiękczyć masy kałowe znajdujące sie w jelicie i spowodować ich wydalenie. Zabieg ten wykonuje się w I okresie porodu, lub przed planowana indukcja porodu. Ważnej jest , aby przed i po tym posłuchać czynności serca płodu .

Czytaj dalej -> ...



  • Zalety:
    niefarmakologiczna forma indukcji porodu ? poruszające się jelita, masują mięsień macicy od wewnątrz stymulując do skurczu. Mimowolne oddanie stolca podczas porodu ? wiele kobiet obawiając się, że nie będą mogły się powstrzymać, ale przed tym nie da się powstrzymać, wytaczająca się główka, wypycha wszystko, co jest w jelicie, gdyż kanał rodny jest w najbliższym sąsiedztwie jelita. Komfort psychiczny przed wstydem
  • Wady:
    Zabieg ten jest nieprzyjemny, może być nawet bolesny, szczególnie przy hemoroidach (żylaki odbytu) ingerencja w przebieg porodu czasem zabieg ten jest zbyteczny, gdyż jednym z objawów mogących wystąpić jako rozpoczęcie i okresu porodu, jest biegunka. Żeby zminimalizować negatywne strony tego zabiegu, można wykonać ją samemu w domu, przed przyjazdem do szpitala, gotowy zestaw ?enema?, można kupić w aptece. Oczywiście można odmówić wykonania tego zabiegu, ale najlepiej przemyśleć za i przeciw na spokojnie.

Golenie
można ogoli całość krocza, lub tylko okolice warg sromowych, zostawiając owłosiony wzgórek łonowy.
  • Zalety:
    wcześniejsze przygotowanie do ewentualnych zabiegów niezbędnych w czasie porodu, np. znieczulenie krocza przed nacięciem. W czais porodu łatwiej jest ocenić przez osobę prowadzącą poród, czy krocze "bieleje", jest to objaw poprzedzający pęknięcie krocza po nacięciu łatwiej zszywa się krocze pozbawione owłosienia + lepsza dezynfekcja, włosy ciężko dobrze zdezynfekować łatwiej zachować higienę, tak ważną szczególnie po nacięciu krocza
  • Wady :
    Sprzęt używany na oddziałach nie zawsze jest przystosowany, długie włosy zapychają maszynkę jednorazową. Okolica krocza jest bardzo delikatna, mogą wystąpić mikrourazy, które są wrotami dla drobnoustrojów w czasie dezynfekcji może pacjentka odczuwać pieczenie ( choć raczej do tego celu używa sie środków nie zawierających spirytusu ) odrastanie włosów powoduje swędzenie, kłucie, co jest bardzo nieprzyjemne. Sposobem na zminimalizowanie tych negatywnych stron golenia, można wykonać to w domu, ale niestety niezbędna jest pomoc np. Partnera i juz z ogolonym kroczem pojechać do szpitala.

Nacięcie krocza
Zabieg położniczy stosowany w ok. 60% -90% u pierwiastek, a 30% - 50% u wieloródek. Wykonuje sie go w II okresie porodu, pol;ega na niewielkim nacięciu tkanek w tylnej okolicy sromu. Celem tego zabiegu jest poszerzenie kanału rodnego, które ułatwi przejście przez końcowy odcinek kanału rodnego.

Są różne techniki nacinania krocza:
  • nacięcie pośrodkowe - najmniejsza utrata krwi, łatwiej szycie, w czasie gojenia najmniejsze dolegliwości bólowe, nie można jednak go w razie potrzeby powiększyć.Ewentualne pęknięcia mogą dojść do odbytu, co może dawać liczne powikłania.
  • Nacięcie boczne - występuje większa utrata krwi, większe dolegliwości bólowe w czasie gojenia, można w razie konieczności powiększyć nacięcie, a ewentualne pęknięcia nie dochodzą do odbytu. Nacięcie pośrodkowo-boczne- nacięcie to łączy zalety i wady nacięcia pośrodkowego i bocznego.
Głównymi wskazaniami są:
- ochrona nadmiernie napiętych mięśni krocza przed pęknięciem ? pęknięcia są trudniejsze do zrekonstruowania, niż nacięta tkanka, dłużej się goją ochrona przed zbytnim rozciągnięciem się tkanek dna miednicy, profilaktyka wypadania narządu rodnego, lub nietrzymania moczu. Ochrona płodu przy porodzie przedwczesnym, zbyt duże napięcie mięśni krocza jest zagrożeniem dla płodu, ze względu na zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe i mogą wystąpić krwawe wylewy do mózgu ochrona przy zbyt gwałtownym porodzie przy niepodatnym kroczu porody zabiegowe- kleszcze, próżnociąg- występuje większe prawdopodobieństwo pęknięcia krocza, gdyż kontrola tkanek jest utrudniona, poza tym urządzenia nakładane na główkę zwiększają jaj obwód skrócenie II okresu porodu z uwagi na dobrostan płodu lub matki ochrona przed urazami z powodu nieprawidłowego położenia części przodującej, fizjologiczne położenie główki jest optymalne, jakiekolwiek odchylenie od tej normy powoduje zwiększenie obwodu części przodującej Dobrze wykonane nacięcie krocza, nawet bez znieczulenia ( miejscowego ), nie powoduje dolegliwości bólowych, gdyż wykonane jest na szczycie skurczu partego, kiedy kobieta prze, główka płodu napiera na krocze, a tkanki krocza są silnie napięte. Gojenie krocza jest nieprzyjemne, odczuwany jest dyskomfort w czasie poruszania się , siadania, oraz podstawowych czynności życia codziennego, jest kilka sposobów, aby temu zaradzić: częste podmywanie ciepłą wodą ( najlepiej gotowaną ) nie używać perfumowanych mydeł najlepsze są: "szare mydło", albo płyny do higieny intymnej z dodatkiem rumianku, lub kory dębu, lub nawet samą herbata rumiankową.


Częste zmiany wkładek w miarę możliwości wietrzenie okłady z twarogu ( domowy twaróg na wkładkę, na to gaza ) stosowane w szpitalach w Niemczech ? działa bielizna bawełniana luźne ubranie, nie uciskające krocza. Dl ciekawostki, w pierwszych dniach w czasie karmienia piersią, jest największe krwawienie, jest to spowodowane tym, że w momencie drażnienia przez dziecko brodawki sutkowej, wytwarzany jest hormon"oxytocyna", który powoduje, oprócz wytwarzania i wydalania mleka, skurcz mięśnia macicy tzn zwijanie się", dlatego dobrze jest po karmieniu podmyć się i zmienić wkładkę bo krew to pożywka dla bakterii.

Wszystkie te zabiegi, które są zbędne są dodatkowym stresem dla rodzącej i świeżo upieczonej mamy, ale można zmniejszyć to odczucie, wcześniej rozważając wszystkie "za" i "przeciw", świadomość wszystkich aspektów, może4 być pomocna.Ostatnim dzwonkiem jest sala porodowa, tam jeżeli wcześniej nie było okazji, a jest możliwość spokojnej rozmowy z położną, można zapytać się o wszystko i uzgodnić plan postępowania, trzeba skorzystać z takiej okazji, nie wolno się obawiać jakiejś zarzuconej procedury, zawsze można poprosić o to, żeby nie golili, czy nie robili lewatywy, czy nacinali krocza o ile nie jest to konieczne ze względów medycznych, a ty nie jesteś do końca przekonana, albo sobie nie życzysz. Pytać jeszcze raz pytać, to podstawa spokojnego porodu i nie tylko.

Położna Maja Soboń