Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża foteliki dziecięce

Częsty problem w ciąż

      

Dotyczy ponad dziesięciu procent ciężarnych. Pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych w organizmie i znika najczęściej natychmiast po porodzie. Może jednak pociągać za sobą przykre konsekwencje w przyszłości. Mowa o cukrzycy ciężarnych.


Czytaj dalej -> ...



Może to spotkać każdą kobietę, nawet te, które przed ciążą miały poziom cukrów mieszczący się w normie. Większe jest jednak prawdopodobieństwo wystąpienie cukrzycy u kobiet z nadwagą, mających w rodzinie przypadki cukrzycy typu II, chorych na zespół policystycznych jajników i tych, które w poprzedniej ciąży urodziły dziecko o wadze ponad 4,5 kg. Lekarze i naukowcy wciąż jednak nie są zgodni, co sprawia, że jedne kobiety zapadają na cukrzycę ciężarnych, a inne nie.

Co to za przypadłość?

Cukrzycą ciążową jest nazywana każda nietolerancja węglowodanów, która po raz pierwszy objawia się podczas ciąży. Najczęściej występuje ona w drugim trymestrze i jeśli jest nieleczona, może odbić się na zdrowiu matki albo dziecka. Wzrasta prawdopodobieństwo wczesnego porodu i śmierci wewnątrzmacicznej, nierozwinięcia niektórych organów płodu albo przerostu mięśnia sercowego, problemów z układem oddechowym dziecka i urazów okołoporodowych. Komplikacje podczas porodu mogą dotyczyć również matki.

Cukrzyca w ciąży występuje niemal u co dziesiątej kobiety. Z tego co trzecia przechodzi chorobę również podczas kolejnych ciąż. Objawia się najczęściej w piątym lub szóstym miesiącu ciąży i zazwyczaj znika tuż po porodzie. Jednak u prawie połowy może skutkować wystąpieniem cukrzycy typu II po nawet kilkunastu latach.

Objawy i testy

Cukrzyca ciążowa ma objawy podobne do zwykłej: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie, omdlenia, zaburzenia widzenia, a także częste infekcje dróg moczowych, rodnych i skóry. Kobieta, która zauważy u siebie te objawy, powinna natychmiast zwrócić się do lekarza i poprosić o wykonanie testów cukrzycowych.

W ciąży wielokrotnie robi się badania krwi pod kątem poziomu cukrów. Pierwszy test wykonuje się w drugim miesiącu ciąży. Jest on bardzo prosty - zwykłe pobranie krwi na czczo.

Około szóstego miesiąca robi się drugi test. Nazywany on jest testem obciążenia glukozą i jest bardziej skomplikowany. Najpierw pobierana jest krew, następnie daje się ciężarnej do wypicia wodę z dużą zawartością glukozy. Po godzinie krew jest pobierana ponownie po to, by wyniki porównać i stwierdzić, czy i w jaki sposób glukoza wpłynęła na poziom cukru w organizmie.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Jeśli badania potwierdzą wystąpienie cukrzycy w ciąży, lekarz powinien natychmiast rozpocząć leczenie. Pierwszym krokiem jest zmiana diety, która ograniczy spożywanie cukrów prostych (produkty wskazane to: ciemne pieczywo, płatki owsiane, kasze, ryba i drób, a także owoce, powstrzymać się jednak należy przed słodyczami). Jeśli po tygodniu stosowania diety poziom cukru się nie wyrówna, lekarz wprowadzi insulinoterapię.

     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca