Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża foteliki dziecięce

Wcześniactwo - gdy dziecko urodzi się za wcześnie

      

Wcześniaki to dzieci urodzone za wcześnie, czyli przed wyznaczonym terminem porodu. Wcześniaki pojawiają się na świecie przed upływem 37. tygodnia ciąży - często są słabe, a ich narządy nie wykształciły się jeszcze w pełni, co oznacza, że dzieci zbyt wcześnie urodzone nie są wystarczająco przygotowane do samodzielnego życia. Takie maluchy na ogół potrzebują specjalnej opieki neonatologicznej, ponieważ w dużym stopniu grożą im różnego rodzaju komplikacje zdrowotne. Czym właściwie jest wcześniactwo? Jakie są przyczyny porodu przedwczesnego? Jak leczone są wcześniaki? Na te i inne pytania razem ze specjalistą z Centrum Medycznego Medintel odpowiedzieliśmy w niniejszym artykule.


Czytaj dalej -> ...



Czym właściwie jest wcześniactwo?

Neonatologia to specjalizacja medyczna zajmująca się wcześniakami i noworodkami w ogóle. Za wcześniactwo uznaje się ciążę skróconą, w której urodzenie dziecka nastąpiło przed 37. tygodniem ciąży. Wcześniaki, zwane inaczej dziećmi niedonoszonymi, rodzą się przedwcześnie i często nie są jeszcze gotowe do samodzielnej egzystencji. Do wcześniaków zalicza się bardzo zróżnicowaną grupę dzieci - mieszczą się w niej noworodki, które przyszły na świat od 22. do 37. tygodnia ciąży. Tak więc wcześniactwo może dotyczyć zarówno dzieci skrajnie niedojrzałych, jak i tych, które urodziły się w bliskim odstępstwie od terminu porodu. Należy także zwrócić uwagę, że przy problematycznym określeniu dokładnego wieku ciąży, za wcześniaki uznaje się także dzieci urodzone w terminie, ale posiadające bardzo niską masę ciała (poniżej 2500 g).

Problemy medyczne i opieka neonatologiczna, a także rokowania co do przyszłego rozwoju, znacznie różnią się w zależności od tego, jak długo trwała ciąża.

Dlaczego dochodzi do porodu przedwczesnego?

Jak przypominają specjaliści z Centrum Medycznego Medintel rokrocznie na całym świecie rodzi się około 15 milionów wcześniaków. W Polsce ta liczba wynosi średnio 28 tysięcy. Łatwo z tego obliczyć, że każdego dnia w naszym kraju rodzi się ponad 70 dzieci przed terminem. Jak widać, wcześniactwo nie należy do odosobnionych przypadków medycznych. Przyczyn występowania porodów przedwczesnych jest wiele. Należą do nich między innymi:

  • infekcje dróg moczowych,
  • infekcje jamy ustnej (próchnica),
  • przewlekłe i ciężkie choroby,
  • wcześniejsze poronienie,
  • przebyty już poród przedwczesny,
  • duża liczba wcześniejszych ciąż (ponad 4),
  • ciąża powstała w wyniku leczenia niepłodności,
  • niewłaściwa budowa narządów rodnych,
  • stres,
  • skażenia środowiskowe,
  • złe warunki socjalne,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • duża nadwaga,
  • nieodpowiednia dieta,
  • wiek poniżej 18. r.ż. lub powyżej 35. r.ż,
  • i inne.

Jeśli nie można dokładnie ocenić wieku ciąży, to w jaki sposób lekarz stwierdza, że dziecko jest wcześniakiem?

Każda kobieta spodziewająca się dziecka ma prowadzoną kartę ciąży, która zawiera m.in. informacje o planowanym terminie porodu oraz przebiegu ciąży. W wypadku, gdy masa ciała noworodka i jego wstępna ocena są niezgodne z tym, co zamieszczone jest w karcie ciąży, wówczas lekarz może posłużyć się metodą oceny dojrzałości dziecka, która bardzo dokładnie pozwala określić wiek płodowy. Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie tzw. skali Ballarda, która pozwala na określenie dojrzałości noworodka z dokładnością do 2 tygodni. Skala Ballarda składa się z dwunastu parametrów, które obejmują ocenę sześciu cech morfologicznych (skóry, meszku płodowego, oczu, uszu, brodawek sutkowych, narządów płciowych) oraz sześciu cech dotyczących układu nerwowego (ułożenia, kąta ramiennego, objawu szarfy, kąta podkolanowego, zgięcia nadgarstka, pięty do ucha). Właściwa ocena wieku płodowego pozwala lepiej zaplanować leczenie i opiekę neonatologiczną, a tym samym daje szansę na to, aby dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało.

Co, jeśli urodzi się wcześniak?

Jak już zostało wspomniane, leczenie i opieka neonatologiczna wcześniaków może różnić się ze względu na długość trwania ciąży. Jednak generalizując, wcześniaki rodzą się słabe, a ich narządy wewnętrzne nie są do końca rozwinięte. Dlatego też dzieci przedwcześnie urodzone wymagają specjalnego nadzoru. Oddziały intensywnej opieki neonatologicznej i patologii niemowląt wyposażone są w specjalną aparaturę, pozwalającą nie tylko monitorować parametry małego organizmu, ale także wspomagać jego procesy biologiczne, przede wszystkim oddychanie. Wcześniaki zazwyczaj przebywają w inkubatorach, ponieważ nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej ciepłoty ciała, która zapewni im prawidłowe funkcjonowanie. Widok noworodka podłączonego do sprzętu medycznego jest z pewnością bardzo trudnym widokiem dla świeżo upieczonych mamy i taty, toteż wiele szpitali udostępnia rodzicom wcześniaków wsparcie psychologiczne oraz dużą dawkę specjalistycznej wiedzy, która pozwoli lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej się znaleźli. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać, że poród przedwczesny ma charakter długofalowy, a jego echo może być widoczne nawet do 6. roku życia dziecka. W związku z tym neonatolodzy zalecają, aby kompleksowa opieka medyczna wcześniaków trwała przynajmniej przez 3 lata od dnia narodzin.

Więcej informacji na temat opieki neonatologicznej znajduje się na stronie internetowej: http://medintel.com.pl/kontakty/.

     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca