Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży.

      

Jesteś w ciąży? Nie musisz cierpieć na zaparcia!

Ledwo minęły nudności i wymioty, wreszcie poczułaś się pełna energii i z radością oczekujesz na każdy ruch w już zaokrąglonym brzuszku, kiedy zaczynasz mieć coraz większy problem z wypróżnianiem się. To kolejny objaw, jaki niesie ze sobą ciąża, ale czy musi być konieczny? Poznaj przyczyny zaparć w ciąży i sposoby, jak sobie z nimi radzić.


Czytaj dalej -> ...



Przyczyny nie zawsze ciążowe

Zaparcia w ciąży pojawiają się najczęściej w drugim i trzecim trymestrze. Ich przyczyna leży w zwiększonym poziomie progesteronu, czyli hormonu ciążowego, którego działanie powoduje spowolnienie ruchów jelit. Dodatkowo coraz większa macica bardziej uciska na jelita, powodując zaleganie stolca. A im dłużej się on znajduje w jelitach, tym staje się bardziej twardy i trudniejszy do wydalenia. O zaparciach mówi się, gdy wypróżnienia są rzadsze niż trzy razy w tygodniu i dochodzi do tego uczucie niepełnego wypróżnienia, twardy stolec oraz potrzeba silnego parcia połączonego z bólem. Zdarza się również, że przyczyny zaparć nawarstwiają się, przez co trudniej jest z nimi walczyć. Często też swoje źródło mają w przyczynach nie związanych bezpośrednio z ciążą. Zaparcia mogą być bowiem wywołane przez zbyt ubogą w płyny i błonnik dietę, a także poprzez unikanie aktywności fizycznej. Zdarza się, że kobiety, które są zdrowe i przechodzą prawidłowo całą ciążę, w znacznym stopniu minimalizują aktywność fizyczną ze strachu o dziecko, co jest oczywiście błędem. Umiarkowana aktywność fizyczna w formie częstych spacerów i lekkich ćwiczeń fizycznych jest wręcz zalecana zdrowym ciężarnym.

Jak zapobiegać zaparciom?

Zaparcia wcale nie muszą być nieodłączną częścią ciąży. Można im skutecznie zapobiegać, co jest o wiele łatwiejsze niż leczenie, zwłaszcza, że dolegliwości, jakie są skutkiem zaparć, np. hemoroidy, wymagają często stosowania leków zakazanych w ciąży. W profilaktyce przeciw zaparciowej najważniejsza jest prawidłowa dieta i odpowiednia aktywność fizyczna. Przede wszystkim organizm należy odpowiednio nawodnić. Regularne przyjmowanie przynajmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej wystarczy, by metabolizm nie zwalniał, a odpowiednia ilość płynów w organizmie prawidłowo zmiękczy stolec. W diecie powinien się znaleźć również w dużych ilościach błonnik, który w połączeniu z płynami wspomaga pracę jelit i zapobiega zaparciom. Błonnik znajduje się przede wszystkim w otrębach, owocach i warzywach. Im mniej przetworzone, tym więcej w nich błonnika. W ciąży jako przekąska, lecz nie w dużych ilościach polecane są suszone owoce. Najlepsze działanie przeciw zaparciowe ma suszona śliwka zawierająca specjalny błonnik w postaci pektyn oraz siemię lniane, które regularnie spożywane w postaci naparu lub dosypywane np. do jogurtu skutecznie zapobiega powstawaniu zaparć.

Jak pozbyć się zaprać w ciąży?

Ciężarna powinna w pierwszej kolejności wypróbować naturalne sposoby na zaparcia w ciąży (więcej na www.stopzaparciom.pl/Zaparcia-w-czasie-ciazy). Nawadnianie i dieta bogata w błonnik oraz w miarę możliwości ruch fizyczny to podstawa nie tylko profilaktyki, ale również walki z już istniejącymi zaparciami. Sprawdzonym sposobem jest picie naparu z suszonych śliwek, ciepłej wody z łyżeczką miodu na czczo, a także sporządzanie kisielu z siemienia lnianego. W ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez uzgodnienia z lekarzem prowadzącym, nawet tych dostępnych bez recepty, szczególnie środków przeczyszczających. Lekarz może jednak przepisać ciężarnej zastosowanie czopków glicerynowych lub preparat z substancją pobudzającą perystaltykę jelit, ale nie wchłaniającą się do przewodu pokarmowego.

     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca