Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Zostaniesz mamą? Zobacz, jak rośnie maluszek w poszczególnych miesiącach.

      

Kalendarz ciążowy obejmuje 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do dnia porodu. Tyle czasu potrzeba, by z połączonej komórki jajowej z plemnikiem, niewidocznej gołym okiem, wyrósł noworodek o wadze 3-4 kg. Przyjrzyjmy się, jak wygląda ten proces.






W momencie zapłodnienia komórka jajowa łączy się z plemnikiem, tworząc zygotę. To właśnie ona daje początek nowemu organizmowi. Już od pierwszego dnia po poczęciu dzieli się na kolejne komórki, jednocześnie przemieszczając się z jajowodu, w którym odbyło się zapłodnienie, do macicy. Zarodek dociera do niej mniej więcej po czterech dniach od zapłodnienia - czyli według kalendarza ciążowego w 3 tygodniu ciąży - i zagnieżdża się w niej. W tym momencie składa się już z ok. 200 komórek.

Jak rozwija się dalej? Zobacz, co mówi kalendarz ciążowy.

1. miesiąc ciąży

Kiedy zarodek już bezpiecznie zagnieździ się w macicy, zacznie pobierać substancje odżywcze od mamy i intensywnie się rozwijać. Na początku komórki podzielą się na trzy warstwy albo inaczej mówiąc, listki. Z pierwszego listka powstanie skóra, układ nerwowy i mózg, z drugiego: narządy wewnętrzne, a z trzeciego - kości, mięśnie, tkanki łączne i krew. Rozpoczyna się bardzo wrażliwy okres nazywany organogenezą, podczas którego powstają wszystkie najważniejsze narządy ciała.

2. miesiąc ciąży

Między 5 a 9 tygodniem ciąży powstają zalążki wszystkich ważnych narządów dziecka: nerek, płuc, jelit, zaczyna bić serce i zamyka się cewa nerwowa, która łączy mózg z rdzeniem kręgowym. Pod koniec drugiego miesiąca ciąży dziecko ma wyodrębnioną główkę, nogi i ramiona. Jego długość wynosi ok. 2 cm, przy czym warto pamiętać, że w pierwszych miesiącach ciąży dokonuje się wyłącznie pomiaru ciemieniowo-siedzeniowego, czyli od szczytu główki zarodka do dolnej granicy pośladków.

3. miesiąc ciąży

Pod koniec pierwszego trymestru dziecko ma już rysy twarzy zbliżone do ludzkich, a jego głowa wyraźnie oddziela się od tułowia. Jego rączki zginają się już w nadgarstkach, wydłużają się też jego paluszki u rąk i nóg. W trzecim miesiącu dziecko osiąga już 4-5 cm długości i wagę 7 g. Zaczynają się też tworzyć zewnętrzne organy płciowe, ale na określenie płci jest jeszcze za wcześnie.

4. miesiąc ciąży

Jeśli będziesz w tym miesiącu oglądać swoje dziecko na USG, wyraźnie już zobaczysz jego twarz. Maleństwo wygląda jakby spało: jego powieki będą zamknięte aż do ok. 27 tygodnia ciąży. W tym miesiącu waga dziecka rośnie do 70 g, a jego długość do ok. 10 cm.

5. miesiąc ciąży

W połowie ciąży twój brzuszek wyraźnie się zaokrągla. Mieszkające w nim dziecko waży już 300-500 g i ma mniej więcej 16 cm długości. Najpewniej właśnie w tym miesiącu poczujesz pierwsze ruchy dziecka. Na początku będą bardzo delikatne, przypominające trzepotanie skrzydeł ptaka, ale już za kilka tygodni kopniaczki będą wyraźnie odczuwalne.

6. miesiąc ciąży

Maleństwo ma już odpowiednie proporcje ciała i cały czas intensywnie przybiera na wadze. W tym miesiącu po raz pierwszy otwiera oczy, w których zakończyła się już budowa siatkówki, czyli tej części, która reaguje na światło. W ciągu tego miesiąca dziecko niemal podwaja swoją wagę, z 0,5 kg do prawie 1 kg.

7. miesiąc ciąży

W trzecim trymestrze maleństwo przede wszystkim przybiera na wadze. To także ważny etap rozwoju mózgu. Do tej pory pozostawał on gładki, w 7 miesiącu ciąży zaczyna się fałdować i coraz bardziej przypominać ziarno orzecha włoskiego. Pod koniec 7 miesiąca dziecko waży już ponad kilogram i mierzy ok. 38 cm.

8. miesiąc ciąży

Im bliżej końca ciąży, tym możesz czuć się coraz bardziej zmęczona i ociężała. Nic dziwnego, dźwigasz już spory ciężar, na który składa się nie tylko dziecko, lecz także łożysko i prawie dwa litry płynu owodniowego. W 8 miesiącu waga dziecka przekracza już 2,5 kg. Maleństwo urodzone się w tym czasie ma spore szanse nie tylko na przeżycie, lecz także na prawidłowy rozwój.

9. miesiąc ciąży

W tym miesiącu dziecko rośnie do ok. 50-52 cm długości i przybiera na wadze do 3-4 kg. Tyle mówi statystyka, ponieważ w praktyce donoszone noworodki mogą ważyć mniej lub więcej!



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca