Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
badanie ysg w ciąży

Skutki uboczne antybiotykoterapii

      

Badania przeprowadzone przez ESAC (European Surveillance of Antibiotic Consumption) pokazały, że Polska pod względem ilości zażywanych antybiotyków znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów europejskich. Antybiotyki stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych. Niestety leki niszczą zarówno złe, jak i dobre bakterie, powodując spustoszenie w organizmie. Lecząc jedną dolegliwość, mogą przyczyniają się do powstania innej.


Czytaj dalej -> ...



1. Infekcje kobiecych miejsc intymnych

Lekarstwa niszczą pałeczki kwasu mlekowego, wskutek czego odczyn pH pochwy zmienia się z kwasowego na zasadowy. Zażywanie antybiotyków może skutkować zakażeniem dróg rodnych i takimi chorobami jak: waginoza bakteryjna, zakażenie dróg moczowych oraz grzybica pochwy. Infekcjom towarzyszy świąd, ból i pieczenie.

2. Alergie

Uczula przede wszystkim penicylina. Objawami alergii są: wysypka, zaczerwienienie na skórze, zawroty głowy, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci. Symptomy uczulenia mogą pojawić się zarówno w przypadku przyjmowania leków doustnych, jak i dożylnych.

3. Problemy z układem pokarmowym

Biegunki, nudności, wzdęcia, bóle brzucha, problemy z wątrobą - to skutki zaburzenia mikroflory układu pokarmowego. Mogą pojawić się problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Rzekomo błoniaste zapalenie jelit to kolejne powikłanie po kuracji antybiotykami, któremu towarzyszą krwawe biegunki, kolkowy ból brzucha, wysoka temperatura (minimum 39 stopni). W konsekwencji może dojść do odwodnienia, martwicy jelit, wstrząsu, a nawet sepsy.

4. Spadek odporności

Antybiotyki wyręczają układ immunologiczny, który przestaje prawidłowo funkcjonować i staje się bardziej podatny na infekcje. Spadek leukocytów następuje zwłaszcza przy wielokrotnych i długotrwałych kuracjach. Należy pamiętać, że antybiotyki powinny być przyjmowane wyłącznie w przypadku infekcji bakteryjnych - nie pomogą na choroby o podłożu wirusowym - przeziębienie czy grypę.

Ponadto antybiotykoterapia może skutkować pojawieniem się pleśniawek w jamie ustnej oraz pogorszeniem słuchu.Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się powikłań, w trakcie kuracji należy przyjmować probiotyki, które pomagają odbudować naturalną florę jelitową przewodu pokarmowego.

Dowiedz się więcej: Leki które zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca