Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Astygmatyzm - objawy i leczenie

      

Astygmatycy widzą rozmyty i nieostry obraz oraz mają problemy z poczuciem przestrzeni. Wadę wzroku można korygować za pomocą soczewek kontaktowych, tradycyjnych okularów ze szkłami cylindrycznymi lub zabiegiem laserowym.






Czym jest astygmatyzm?

Niezborność, czyli astygmatyzm, to cylindryczna wada wzroku, w wyniku której widziany obraz jest rozmyty i niewyraźny. Oko nie jest w stanie prawidłowo ogniskować promieni słonecznych przez zniekształcenie rogówki. Zdrowa rogówka lub soczewka wewnątrzgałkowa kształtem przypomina piłkę do bilarda. Kształt jej u astygmatyków można porównać z piłką do rugby. Dostająca się do oka wiązka światła po załamaniu powinna skupiać się w jednym punkcie. U astygmatyków przechodzi ona przez dwie linie ogniskowe, przez co promienie świetlne padają na różne części rogówki i załamywane są w innym stopniu. Powoduje to nieostre i zniekształcone widzenie.

Objawy astygmatyzmu oka

Pierwszym objawem niezborności są pogorszenie się wzroku i widzenie rozmytych konturów przedmiotów. Astygmatycy nie są w stanie widzieć ostro linii pionowych i poziomych jednocześnie. Symptomy niezborności to również: częste mruganie, mrużenie, przecieranie i łzawienie oczu, ból głowy, szybkie męczenie się wzroku w czasie wykonywania pracy na komputerze, oglądania telewizji czy jazdy samochodem. W astygmatyzmie pojawia się także niechęć do czytania i pisania.

Leczenie astygmatyzmu - okulary cylindryczne i soczewki toryczne

Niezborność koryguje się torycznymi soczewkami kontaktowymi. Leczą one również krótkowzroczność i dalekowzroczność, które często towarzyszą astygmatyzmowi. Toryczne soczewki dostępne są w wersji do jednorazowego użytku (jednodniowe) lub w wersji miesięcznej i dwutygodniowej. Niezborność leczy się również tradycyjnymi okularami ze szkłami cylindrycznymi. Soczewki lub okulary dobiera okulista zgodnie z natężeniem wady wzroku. Astygmatyzm mierzy się w dioptriach. Rozróżnia się 3 nasilenia wady: niskie (do 1 dioptrii), wysokie (do 2 dioptrii) oraz oraz bardzo wysokie (powyżej 3 dioptrii). Stosując miesięczne lub dwutygodniowe soczewki, należy pamiętać, aby przechowywać je tylko w specjalnych pojemnikach namoczonych w płynie do soczewek.

Leczenie laserowe astygmatyzmu

Laserowa korekcja astygmatyzmu polega na modelowaniu (uwypukleniu lub spłaszczeniu) kształtu rogówki światłem lasera. O udziale w zabiegu decydują wyniki badania kwalifikacyjnego. Na wizycie okulista przeprowadza badanie, np. ostrości wzroku, aparatu chłonnego oka, przedniej części gałki ocznej, dna oka, grubości i topografii rogówki. Zabieg jest bezbolesny, a do znieczulenia wykorzystuje się krople do oczu. Laserowa korekcja pozwala usunąć wadę wzroku do 6 dioptrii.



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca