Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
badania prenatalne

Jak wygląda badanie prenatalne i kiedy należy je wykonać?

      

Istnieje wiele rodzajów badań prenatalnych, większości z nich wykonywana jest w sposób nieinwazyjny, każde z nich służy weryfikowaniu innych obszarów zdrowia płodu, przede wszystkim wykluczeniu lub wczesnemu wykryciu zagrożeń dla jego rozwoju. W poniższym artykule opiszemy, jak dokładnie wyglądają poszczególne rodzaje tego typu badań oraz kiedy dokładnie należy je wykonać.


Czytaj dalej -> ...



W Polsce niestety nie wszystkie kobiety mają możliwość wykonania badań prenatalnych w publicznych placówkach zdrowotnych. Na szczęście z pomocą przychodzą prywatne placówki i fundacje. Jedną z nich jest Fundacja Godula Hope.

Badanie USG

Za pomocą tego badania można stwierdzić lub wykluczyć większość nieprawidłowości w rozwoju płodu. Wykonuje się je przy pomocy podłączonej do aparatu USG głowicy przezbrzusznej lub dopochwowej. Zaleca się przeprowadzanie badania w każdym trymestrze ciąży.

  • I trymestr (11-13 tydzień + 6 dzień ciąży) - to badanie jest szczególnie ważne. Na tym etapie mierzy się przezierność karkową (NT). Na tej podstawie można oszacować ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowej w tym zespołu Downa.
  • II trymestr (18-22 tydzień) - w tym okresie lekarz jest w stanie określić płeć płodu i ocenić jego anatomię: czaszkę, kręgosłup, twarz i narządy wewnętrznye. Oceniane jest również położenie łożyska i ilość płynu owodniowego.
  • III trymestr (28-32 tydzień ciąży) - służy kontroli wzrostu płodu, jego położenia oraz ilości wód płodowych.

Test podwójny (test PAPP-A, 11-13 tydzień ciąży)

Zalecany zawsze jako składowa badania I trymestru po badaniu USG. Do jego przeprowadzenia potrzebne jest pobranie krwi matki. W badaniu określa się stężenie dwóch substancji: białka PAPP-A oraz hormonu beta-hCG. Na podstawie wyników oraz innych parametrów (m.in. wiek matki, NT) można przy pomocy programu ASTRAIA ocenić ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowej.

Echo serca płodu (18-22 tydzień ciąży)

Przebieg badania wygląda tak samo, jak inne badania USG. Służy ono do specjalistycznej oceny budowy serca płodu. Za pomocą badania można ustalić wady tego narządu, oraz zaburzenia rytmu. Wykonuje się je w sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia podobnych problemów.

Ultrasonografia dopplerowska

To badanie USG wykonuje się wyłącznie w przypadku ciąży wysokiego ryzyka. Jego celem jest m.in. ocena wydolności krążenia i ukrwienia płodu. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą stanowić zagrożenie dla wzrostu i zdrowia płodu.



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca