Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat

Co warto wiedzieć o roli ginekologa w prowadzeniu bezpiecznej ciąży?

      

Nadszedł już moment, w którym zaczynasz starać się o dziecko albo jesteś już w ciąży? Są rzeczy, które każda przyszła mama musi wiedzieć, aby dobrze przygotować się do czas noszenia w sobie dziecka i prawidłowo, bez problemów przejść przez ten okres.


Czytaj dalej -> ...



Choroby:

      Choroby zakaźne takie jak ospa wietrzna czy różyczka stanowią duże zagrożenie dla nienarodzonego dziecka jeżeli matka zachoruje na nie w trakcie ciąży. Takie zakażenie może spowodować wystąpienie wad wrodzonych u dziecka, dlatego jeszcze przed zajściem w ciążę warto sprawdzić obecność przeciwciał przeciwko różyczce, ospie wietrznej, toksoplazmozie i cytomegalii we krwi przyszłej mamy. Odpowiednio wysoki poziom przeciwciał pozwoli stwierdzić, czy jesteś odporna na daną chorobę. W sytuacji gdy wynik badania będzie wskazywał na to, że możesz zachorować na jedną z tych chorób możliwe powinnaś się zaszczepić minimum 3 miesiące przed zajściem w ciążę. Kobiety, które są już w ciąży i mają stwierdzone duże ryzyko zachorowania muszą przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa aby się nie narazić na zakażenie. Oczywiście należy unikać kontaktu z chorymi na ospę lub różyczkę. W przypadku kontaktu z chorym powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Natomiast gdy badania wskazują na to, że jeszcze nie chorowałaś na toksoplazmozę, nie możesz jeść surowego mięsa (na przykład przez próbowanie mięsa na kotlety mielone), musisz bardzo dokładnie myć owoce i warzywa oraz unikać kontaktu z kotami, szczególnie młodymi.

Badania:

      Warto wykonać USG piersi, badanie cytologiczne, badanie określające grupę krwi i czynnik Rh, morfologię krwi, przeciwciała anty-HCV, antygen HBs, przeciwciała anty- HIV i poziom hormonów TSH. Badania te wykonywane są również w czasie ciąży, ale im wcześniej zostaną wykryte wszelkie nieprawidłowości tym lepiej dla ciebie i twojego dziecka.

Dieta:

      Przyjmowanie preparatów wielowitaminowych przed ciążą i podczas ciąży nie wpływa znacząco na zdrowie twoje lub dziecka. Uzupełnianie witamin nie jest konieczne, jeśli twoja dieta jest pełnowartościowa (tzn. zawiera dużo warzyw, owoców, mięsa, ryb, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów złożonych). Musisz jednak wiedzieć, że każda kobieta dwa miesiące przed zajściem w ciążę i w czasie ciąży powinna przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4 mg dziennie. Kobiety ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu powinny przyjmować 5 mg kwasu foliowego na dobę. W czasie ciąży może okazać się konieczne przyjmowanie preparatów żelaza lub jodu, których niedobory stwierdza lekarz podczas okresowych badań.

      Powinnaś zadbać aby twoja dieta była urozmaicona i aby odstępy między posiłkami nie były dłuższe niż 3-4 godziny. Na podstawie indeksu masy ciała (BMI) można określić ile powinna zwiększyć się masa kobiety w czasie ciąży, przy BIM między 19,8 a 26 powinien wynosić 11-16 kg. Kobiety z BIM poniżej 19,8 powinny przybrać więcej, a kobiety z BMI powyżej 26 powinny przybrać mniej na wadze.

Badania okresowe w czasie ciąży:

      Wykonywanie badań okresowych w czasie ciąży jest bardzo ważne. Mają ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży, przyczyniają się do zmniejszenia liczby powikłań, poronień i porodów przedwczesnych.

      Podczas pierwszej wizyty lekarz porozmawia z tobą o twoich dotychczasowych chorobach i operacjach, o obecnych dolegliwościach i obciążeniach rodzinnych. Wykona również badanie ginekologiczne, badanie ogólne, skieruje na badania laboratoryjne i na badanie USG. Od około 23 tygodnia ciąży podczas każdej wizyty, lekarz będzie osłuchiwał czynność serca płodu. Gdy nie ma żadnych nieprawidłowości w czasie ciąży, zwykle planuje się od 8 do 10 wizyt. Warto pamiętać o tym aby wybrać doświadczonego ginekologa np w Proclinic i kontrolować u niego cały przebieg ciąży.

      Badanie ginekologiczne jest konieczne, ponieważ pozwala określić czy ciąża przebiega prawidłowo. Można za jego pomocą wykryć np. zakażenie narządów rozrodczych matki czy przedwczesne odpływanie wód płodowych.

Leki:

      Zanim zajdziesz w ciążę powinnaś się upewnić, że leki, które przyjmujesz nie będą miały szkodliwego wpływu na rozwój dziecka. Odstawienie niektórych leków może okazać się konieczne w czasie ciąży. Lekarz po konsultacji może podjąć decyzję, aby zmienić leki na inne oraz zlecić badania, które pozwolą określić, jak dana choroba wpływa na przebieg ciąży.

     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca