Kto właściwie nie słyszał stwierdzenia, że ciąża to nie choroba? Zapewne wszyscy. Nie oznacza to jednak, iż wolno bagatelizować podstawowe zalecenia na czas jej przebiegu. Jakie z owych zaleceń są prawdziwe, a które spokojnie możemy pomiędzy bajki włożyć? Co z aktywnością fizyczną? I podróżami? Jakie leki czy suplementy są konieczne?
Towarzyszące ciąży nudności oraz niezbyt miłe uczucie rozciągania macicy nie są chorobą. Stanowią normalną fizjologiczną reakcję organizmu na ciążę. Kłucie w podbrzuszu tj. rozciąganie macicy, najczęściej występują w trzecim trymestrze ciąży i związane są z przygotowaniem organizmu do porodu. Zaniepokoić jednak powinny niespodziewane krwawienie, wymioty utrzymujące się dłużej niż do czwartego miesiąca ciąży.
I tutaj uwaga, ponieważ istnieje grupa produktów, których kobieta ciężarna powinna zdecydowanie unikać. Zaliczamy do nich: surowe albo niedogotowane mięsa, ryby ze względu na potencjalną zawartość mikroorganizmów wywołujących toksoplazmozę, zagrażającą nie tylko rozwojowi, ale i życiu płodu. Podobne ograniczenia odnoszą się do spożywania serów pleśniowych. Mleko tak, ale pod warunkiem, że jest pasteryzowane i przegotowane.
Mit! O ile kobieta nie otrzymała przeciwwskazań od lekarza, może spokojnie spacerować, pływać, tańczyć, uprawiać jogę. Fakt, że powinna unikać ryzykownych sportów, takich jak nurkowanie, czy jazda konna. Dobrze gdyby zrezygnowała z intensywnych ćwiczeń i takich, które są zagrożone wysokim ryzykiem kontuzji lub wymagają intensywnego tempa. Pamiętaj, ruch jest bardzo istotny w tym szczególnym okresie.
Mit! Alkohol jest zdecydowanie zabroniony w czasie ciąży. Powoduje wady płodu, przyczynia się do wystąpienia u dziecka opóźnienia umysłowego i innych zaburzeń rozwojowych. Jaka tego przyczyna? Alkohol przenika do krwi dziecka i pozostaje w jego organizmie dwa razy dłużej, niż w ciele dorosłego. Niestety do chwili obecnej nie ustalono dozwolonej bezpiecznej ilości. Eksperci z góry zakładają, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może wpłynąć negatywnie na dziecko.
Fakt! Jeśli przyszła mama nie otrzymała przeciwwskazań lekarskich, może podróżować nawet do ostatnich tygodni ciąży. Oczywiście pod warunkiem, że zachowa się pewne środki ostrożności przed wyjazdem, w trakcie podróży i na miejscu pobytu. Często kobiety w ciąży mają predyspozycje do mdłości podczas podróży, dlatego dobrze jest mieć pod ręką trochę jedzenia (np. suchych owoców, herbatników) i słodyczy. Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem czy samolotem, pamiętaj rozciągaj się i spaceruj przez parę minut, co dwie godziny.
I tutaj ostrożnie. Żelazo przeznaczone jest dla kobiet, które zmagają się z anemią czy niedokrwistością. Nie każde witaminy i minerały są wskazane i nie dla wszystkich kobiet. Jeżeli wszystkie badania są w normie, nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowych witamin, czy minerałów, które mogą nawet zaszkodzić zarówno matce jak i płodowi.
Fakt! Badania naukowe potwierdzają, że regularne zażywanie kwasu foliowego przed i w czasie ciąży, zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka nawet o ponad 70 procent, ale jest skuteczny w ten sposób jedynie do 6 tygodnia ciąży! Z tego powodu lekarze zalecają jego przyjmowanie jeszcze przed zajściem w ciążę.
Fakt! Większość lekarzy odradza kobietom w ciąży wszelkie zabiegi kosmetyczne. O tym, że opary amoniaku zawartego w farbie są szkodliwe, wiadomo nie od dziś. Nie wiadomo jednak, jakie substancje przedostają się do skóry głowy i czy przenikają do krwi matki. Skoro, więc nie ma pewności, może lepiej powstrzymać się przed koloryzacją? Farbowanie włosów i eksperymentowanie z nowymi kosmetykami wart odłożyć na później.
Podsumowując z powodu wielu źródeł informacji, przybywa sprzecznych opinii na temat ciąży. Przesądy mieszają się z najnowszymi odkryciami, mnożą się pytania. Mamy nadzieję, że powyższe odpowiedzi pomogły potwierdzić lub obalić popularne przekonania i mity.
Autor: www.mamilook.pl
→ Krwawienia w ciąży
→ Basen w ciązy
→ Opiekunka cieżarnej
→ Ciąża zagrożona
→ Masaż ciążowy
→ Cukrzyca ciażowa