Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Ciąża. Fakty i mity na temat zdrowia, diety i urody

      

      Kto właściwie nie słyszał stwierdzenia, że ciąża to nie choroba? Zapewne wszyscy. Nie oznacza to jednak, iż wolno bagatelizować podstawowe zalecenia na czas jej przebiegu. Jakie z owych zaleceń są prawdziwe, a które spokojnie możemy pomiędzy bajki włożyć? Co z aktywnością fizyczną? I podróżami? Jakie leki czy suplementy są konieczne?


Czytaj dalej -> ...Ciąża faktycznie nie jest chorobą

      Towarzyszące ciąży nudności oraz niezbyt miłe uczucie rozciągania macicy nie są chorobą. Stanowią normalną fizjologiczną reakcję organizmu na ciążę. Kłucie w podbrzuszu tj. rozciąganie macicy, najczęściej występują w trzecim trymestrze ciąży i związane są z przygotowaniem organizmu do porodu. Zaniepokoić jednak powinny niespodziewane krwawienie, wymioty utrzymujące się dłużej niż do czwartego miesiąca ciąży.

Jestem w ciąży - mogę wszystko jeść

      I tutaj uwaga, ponieważ istnieje grupa produktów, których kobieta ciężarna powinna zdecydowanie unikać. Zaliczamy do nich: surowe albo niedogotowane mięsa, ryby ze względu na potencjalną zawartość mikroorganizmów wywołujących toksoplazmozę, zagrażającą nie tylko rozwojowi, ale i życiu płodu. Podobne ograniczenia odnoszą się do spożywania serów pleśniowych. Mleko tak, ale pod warunkiem, że jest pasteryzowane i przegotowane.

W ciąży unikamy aktywności fizycznej

      Mit! O ile kobieta nie otrzymała przeciwwskazań od lekarza, może spokojnie spacerować, pływać, tańczyć, uprawiać jogę. Fakt, że powinna unikać ryzykownych sportów, takich jak nurkowanie, czy jazda konna. Dobrze gdyby zrezygnowała z intensywnych ćwiczeń i takich, które są zagrożone wysokim ryzykiem kontuzji lub wymagają intensywnego tempa. Pamiętaj, ruch jest bardzo istotny w tym szczególnym okresie.

Lampka wina nie zaszkodzi

      Mit! Alkohol jest zdecydowanie zabroniony w czasie ciąży. Powoduje wady płodu, przyczynia się do wystąpienia u dziecka opóźnienia umysłowego i innych zaburzeń rozwojowych. Jaka tego przyczyna? Alkohol przenika do krwi dziecka i pozostaje w jego organizmie dwa razy dłużej, niż w ciele dorosłego. Niestety do chwili obecnej nie ustalono dozwolonej bezpiecznej ilości. Eksperci z góry zakładają, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może wpłynąć negatywnie na dziecko.

Podróż w ciąży

      Fakt! Jeśli przyszła mama nie otrzymała przeciwwskazań lekarskich, może podróżować nawet do ostatnich tygodni ciąży. Oczywiście pod warunkiem, że zachowa się pewne środki ostrożności przed wyjazdem, w trakcie podróży i na miejscu pobytu. Często kobiety w ciąży mają predyspozycje do mdłości podczas podróży, dlatego dobrze jest mieć pod ręką trochę jedzenia (np. suchych owoców, herbatników) i słodyczy. Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem czy samolotem, pamiętaj rozciągaj się i spaceruj przez parę minut, co dwie godziny.

Żelazo - ważny suplement diety

      I tutaj ostrożnie. Żelazo przeznaczone jest dla kobiet, które zmagają się z anemią czy niedokrwistością. Nie każde witaminy i minerały są wskazane i nie dla wszystkich kobiet. Jeżeli wszystkie badania są w normie, nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowych witamin, czy minerałów, które mogą nawet zaszkodzić zarówno matce jak i płodowi.

Kwas foliowy konieczny w ciąży

      Fakt! Badania naukowe potwierdzają, że regularne zażywanie kwasu foliowego przed i w czasie ciąży, zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka nawet o ponad 70 procent, ale jest skuteczny w ten sposób jedynie do 6 tygodnia ciąży! Z tego powodu lekarze zalecają jego przyjmowanie jeszcze przed zajściem w ciążę.

Nie farbuj włosów

      Fakt! Większość lekarzy odradza kobietom w ciąży wszelkie zabiegi kosmetyczne. O tym, że opary amoniaku zawartego w farbie są szkodliwe, wiadomo nie od dziś. Nie wiadomo jednak, jakie substancje przedostają się do skóry głowy i czy przenikają do krwi matki. Skoro, więc nie ma pewności, może lepiej powstrzymać się przed koloryzacją? Farbowanie włosów i eksperymentowanie z nowymi kosmetykami wart odłożyć na później.

      Podsumowując z powodu wielu źródeł informacji, przybywa sprzecznych opinii na temat ciąży. Przesądy mieszają się z najnowszymi odkryciami, mnożą się pytania. Mamy nadzieję, że powyższe odpowiedzi pomogły potwierdzić lub obalić popularne przekonania i mity.

Autor: www.mamilook.pl

     
 
 
Loading
 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca