Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
dziecko w brzuchu

Co słyszy dziecko w brzuchu mamy

      

Jakie dźwięki dzieci pamiętają po narodzinach? Co słychać wewnątrz brzucha mamy? Te zagadki udało się już rozwiązać!

Czy dziecko w brzuchu mamy słyszy?

Dziecko ma rozwinięty zmysł słuch przed narodzinami. Wprawdzie uszy wypełnione są płynem, który może utrudniać przekazywanie dźwięków a brzuch matki jest przeszkodą dla odgłosów ze środowiska, to badania wykazują, że dzieci w brzuchu mamy słyszą.


Czytaj dalej -> ...



W badaniach USG sprawdzano reakcje na poszczególne rodzaje dźwięków. Z wielokrotnego powtarzania takich prób u różnych osób wiemy na pewno, że dzieci słyszą w okresie prenatalnym oraz, że ze wszystkich tonów najłatwiej odbierają te niskie. Dźwięki docierające z zewnątrz są słyszalne dla płodu w ostatnim trymestrze ciąży.

Co słychać wewnątrz?

Dziecko w łonie najlepiej słyszy głos matki, bicie jej serca oraz dźwięki dochodzące z jej organizmu np. burczenie w brzuchu. Jednocześnie docierają do niego dźwięki z zewnątrz: słuchana przez rodziców muzyka, odgłosy z ulicy, głosy ojca i innych domowników. Od 6 miesiąca ciąży dziecko zaczyna się przyzwyczajać do przyszłego środowiska słuchowego, oznacza to, że mózg przetwarza dźwięki i zaczyna się ich uczyć.

Jak pisze Lise Eliot w książce "Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg w pierwszych pięciu latach życia": Z różnych rodzajów stymulacji w okresie płodowym największy wpływ na rozwój umysłowy dziecka mają bodźce słuchowe.

Udowodniono uczenie się dźwięków jeszcze przed porodem

Rodzice często podejrzewają, że dzieci pamiętają utwory muzyczne lub dźwięki z czasu przed narodzinami. Umiejętność zapamiętywania dźwięków zbadano za pomocą pomysłowego eksperymentu.

Dzieciom podawano smoczek i zakładano słuchawki. Smoczek zaprojektowany był w taki sposób, że jeśli dziecko ssało wolno i lekko - w słuchawkach odtwarzany był wierszyk czytany przez mamę, jeśli mocno i szybko - w słuchawkach odtwarzało się nagranie tego samego wierszyka czytanego przez obcą kobietę. Dziecko poprzez dostosowanie tempa ssania smoczka wybierało, którego nagrania będzie słuchać. Wyniki eksperymentu były jednoznaczne - prawie wszystkie z noworodków tak dobierały tempo ssania smoczka, żeby dłużej słuchać głosu matki. Taki wynik udowadnia, że dzieci doskonale pamiętają głos matki.

W podobnym badaniu matki czytały dzieciom przez ostatnie 6 tygodni ciąży wybrany wierszyk dwa razy dziennie. Po urodzeniu w taki sam sposób jak w poprzednim eksperymencie sprawdzano czy dziecko woli czytanie znanego z łona matki wierszyka, czy czytanki zupełnie nowej. Dzieci wybierały wierszyk, który znały! To udowadnia, że dzieci uczą się dźwięków jeszcze przed narodzinami.

Co ciekawe noworodki nie rozpoznają tak dobrze głosu ojca. Możliwe, że mimo, że jest to głos niski, nie dociera tak dobrze do wnętrza organizmu, ponieważ zlewa się z innymi niskimi dźwiękami, które są głośne - biciem serca mamy i innymi odgłosami z wnętrza organizmu. Panów powinno pocieszyć, że już kilka tygodni po porodzie dziecko radzi sobie z zapamiętywaniem głosu taty doskonale!

Przyjemność płynąca z słuchania

Dzieci nie tylko słyszą jeszcze przez urodzeniem, ale dźwięki mają na nie ogromny wpływ. Wcześniaki,którym odtwarzamy w inkubatorze nagranie bicia serca matki, rozwijają się szybciej. Noworodki uspokajają się na dźwięk znanej kołysanki. Wrażenie słuchowe są ważnymi towarzyszami w przejściu do życia po porodzie, dla nas są jedną z pierwszych przepustek do przestrzeni emocjonalnej i intelektualnej maluszka!

Artykuł przygotowany przez pedagoga specjalnego z serwisu www.polskiautyzm.pl - portalu dla bliskich osób z autyzmem.

     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca