Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Ile kosztuje zabieg inseminacji?

      

Techniki wspomaganego rozrodu są dla wielu młodych par jedyną szansą na posiadanie genetycznego potomka. Podjęcie decyzji o zastosowaniu jednej z metod wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, zależnych od rodzaju techniki oraz od wybranej kliniki leczenia niepłodności.






Nieinwazyjna metoda leczenia niepłodności

Jedną ze skuteczniejszych technik wspomaganego rozrodu jest inseminacja określana również jako unasienienie, która zaliczana jest do bezpiecznych, nieinwazyjnych i bezbolesnych metod. Zabieg inseminacyjny polega na umieszczeniu w jamie macicy nasienia, które pochodzi od partnera kobiety lub od anonimowego dawcy. Wyróżnia się trzy rodzaje unasienienia: dojajowodowe, domaciczne oraz doszyjkowe, z czego najczęściej stosowanym w praktyce jest unasienienie domaciczne.

Technika inseminacyjna w liczbach

Skuteczność zabiegu unasieniania wynosi około 10-25% na cykl. Najczęściej próby ponawia się sześć razy. Jeżeli każdy z zabiegów zakończył się niepowodzeniem, lekarz często proponuje parze skorzystanie z innych technik wspomaganego rozrodu, np. z zapłodnienia pozaustrojowego. Koszt zabiegu unasienienia waha się w granicach od 700 do 1300 złotych od jednej próby.

Przebieg zabiegu unasienienia

Przebieg leczenia niepłodności metodą inseminacyjną rozpoczyna się od wykonania badań. Kobieta poddawana jest badaniu oceniającemu stopień czystości pochwy, posiewowi z kanału szyjki macicy, cytologii, testowi wykluczającymi kiłę oraz badaniom wirusologicznym (między innymi HIV, HCV). Konieczne jest wykonanie badania oceniającego drożność jajowodów, gdyż technikę inseminacyjną można zastosować jedynie u kobiet z drożnymi jajowodami. Mężczyzna również przechodzi badania wykluczające nosicielstwo wirusów, test kiłowy oraz badanie nasienia. Kolejnym etapem jest wizyta lekarska, w trakcie której, lekarz w oparciu o analizę otrzymanych badań podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu pary do zabiegu. Fazą przygotowawczą jest monitorowanie przebiegu cyklu menstruacyjnego przyszłej matki, co umożliwia wyznaczenie dnia owulacji. Niekiedy lekarz z kliniki leczenia niepłodności zleca kobiecie przyjmowanie leków hormonalnych w celu wspomagania pracy jajników. Zabieg unasieniania trwa około 5 minut. Do macicy wprowadza się, za pomocą specjalnego cewnika, płyn zawierający plemniki. Po wstrzyknięciu nasienia, kobieta powinna pozostać w pozycji leżącej przez około 5-15 minut, a następnie może wrócić do domu. Powinna odpoczywać, zrezygnować z gorących kąpieli oraz nie podejmować wysiłku fizycznego.



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca