Kolka niemowlęca to dolegliwość, która doskwiera wielu maluszkom. Choć na pierwszy rzut oka może wyglądać groźnie, w rzeczywistości taka nie jest. Objawia się między innymi naprzemiennym podkurczaniem i prostowaniem nóżek oraz niedającym się uspokoić płaczem dziecka, co burzy spokój rodziców.
Czym jest kolka?
Pojęcia tego używamy w odniesieniu do gwałtownego, napadowego płaczu dziecka, którego w żaden w sposób nie można ukoić. Inne objawy kolki to:
Niestety nie ma żadnego magicznego leku, który zagwarantowałby 100% skuteczność w znoszeniu dolegliwości kolki niemowlęcej. Niezwykle istotne jest to, by, jeśli już jej objawy wystąpią, nie popadać w panikę. Opanowany rodzic zdecydowanie lepiej zajmie się dzieckiem, niż taki, który stwarza nerwową atmosferę. Zdenerwowanie, które wykazuje wielu opiekunów, może udzielać się maluszkowi, co dodatkowo potęguje objawy i nieprzyjemne odczucia dziecka. W trudnych dla maluszka chwilach pomocna jest bliskość rodziców. Tulenie i mówienie do niego być może nie sprawi, że kolka zniknie, lecz na pewno pomoże poczuć się nieco lepiej.
Czy moje dziecko ma kolkę?
Jeśli pewnego dnia zauważysz, że twoje dziecko bardzo płacze, pręży się i podkurcza nóżki do góry, a do tego nie pozwala się uspokoić, możesz podejrzewać atak kolki niemowlęcej. Jak donoszą specjaliści, z powodu kolki cierpi blisko 40 % niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle między 1 a 3 miesiącem życia. Po tym okresie najczęściej ustępują równie nagle, jak się pojawiły. Zdarzają się jednak przypadki, że ataki kolki występują aż do 5, a nawet 6 miesiąca życia. Najczęściej pojawiają się w porach popołudniowych i wieczornych, choć i tu nie reguły.
Przyczyny kolki
Przyczyny kolki niemowlęcej nie zostały do końca wyjaśnione. Przyjęło się uważać, że powoduje ją niedojrzałość układu pokarmowego do przyjmowania pokarmu. Należy tu wyjaśnić, że kolka może występować niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Pojawiające się niekiedy pomysły odstawienia od piersi dziecka, które cierpi z powodu kolki, są błędnym rozwiązaniem. Najczęściej nie powoduje to, że dolegliwości mijają, sprawia natomiast, że dziecko pozbawione zostaje najcenniejszych dla niego składników odżywczych, zawartych w mleku matki. Inne prawdopodobne przyczyny kolki, jakie podają niekiedy lekarze to:
Jak radzić sobie z problemem
Wiemy już, czym jest kolka, oraz że nie ma na nią lekarstwa, które, jak za dotknięciem magicznej różdżki, zlikwiduje objawy. Należy zatem dowiedzieć się, jak można pomóc maluszkowi, w tym trudnym dla niego okresie. Sposobów radzenia sobie z kolką jest kilka. Warto je wypróbować, ponieważ na każde dziecko może zadziałać coś innego. Na początek, o czym wspomniano już wcześniej, warto ponosić dziecko w ramionach. Ulgę przynieść może również jego kołysanie. Niekiedy pomaga przystawienie dziecka do piersi, choć tu trzeba być ostrożnym. Chodzi o to, by nie przekarmić maleństwa, które być może cierpi właśnie z powodu zbyt dużej ilości spożywanego pokarmu. W tej kwestii zwykle najlepiej potrafi wypowiedzieć się mama, obserwując maluszka podczas karmienia. Jeśli powyższe metody nie pomogą, można spróbować również:
Przygotować dziecku ciepłą kąpiel. Woda rozluźnia i niezwykle dobrze wpływa na dolegliwości ze strony brzuszka. Kąpiel można zrobić dziecku w standardowej wanience lub takiej o nieco mniejszych rozmiarach, dzięki czemu uniknie się konieczności zużywania dużej ilości wody. Idealne do tego celu są wanienki, które rosną wraz z dzieckiem. W swoim asortymencie posiada je m.in. sklep dziecięcy e-babystuff.pl.
Pomasować maluszkowi brzuszek. Masaż wykonujemy opuszkami placów, delikatnie uciskając kolejne miejsca naokoło pępka. Masaż wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, począwszy od godziny 7 (w tym miejscu zaczynają się jelita). Ciepłe okłady na brzuszek. Okład robimy ciepłą pieluszką, którą kładziemy na brzuszku malca. Pieluszkę można wcześniej ogrzać przy pomocy żelazka. Należy przy tym uważać, aby nie poparzyć dziecka.
Masowanie plecków. Delikatny masaż powoduje jednocześnie uciskanie brzuszka, a co za tym idzie pomaga uwolnić gazy i usprawnić pracę jelit. Bardzo dobre efekty daje zwykle podciąganie kolanek malca do jego brzuszka w pozycji leżenia na plecach. Podobnie, jak przy masażu pleców, wpływa to korzystnie na pracę jelit.
Ulgę mogą przynosić niekiedy również preparaty ziołowe, np. herbatki na bazie kopru oraz preparaty farmakologiczne z dodatkiem dimetikonu.
Kolki niemowlęce to problem trudny zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Sytuacja, w której opiekunowie patrzą na płacz niemowlęcia i nie wiedzą, jak ulżyć mu w bólu, jest nie do pozazdroszczenia. Choć nie da się zagwarantować pełnej skuteczności powyższych metod, warto spróbować każdej z nich. Być może atak kolki nie minie od razu, na pewno jednak przyniesie dziecku ulgę.
→ Krwawienia w ciąży
→ Basen w ciązy
→ Opiekunka cieżarnej
→ Ciąża zagrożona
→ Masaż ciążowy
→ Cukrzyca ciażowa