Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Kolka niemowlęca - jak ją pokonać?

      

Jednym z największych zmartwień rodziców noworodków jest kolka niemowlęca, która pojawia się w już w pierwszych tygodniach życia dziecka i może pojawiać się aż do czwartego miesiąca życia szkraba. Jak odróżnić ją od zwykłej niestrawności lub innych problemów zdrowotnych? Co warto o niej wiedzieć?






Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca ma dość charakterystyczne objawy, które co prawda można pomylić z innymi chorobami, jednak zwykle rodzice domyślają się, że to właśnie ona. Zazwyczaj głównym objawem, budzącym u rodziców niepokój, jest to, że kolka pojawia się codziennie, w określonych godzinach. Najczęściej atakuje po południu i trwa aż do wieczora, ale w niektórych przypadkach może męczyć maluszka nawet przez cały dzień.

Dziecko doświadczające tych objawów jest nie tylko niespokojne, ale przede wszystkim płaczliwe. Potrafi płakać nieustannie przez kilka godzin. Rodzice dziecka z kolką są w stanie zauważyć, że pojawiający się płacz jest zupełnie inny od tego, który wcześniej występował, na przykład, gdy dziecko było głodne lub miało mokrą pieluchę. Frustracja udziela się rodzicom, w efekcie czego cała rodzina cierpi.

Dodatkowym, bardzo charakterystycznym objawem kolki jest prężenie się dziecka oraz twardy brzuch. Często maluszek tak bardzo się męczy, że jego twarz robi się cała czerwona. Płacz, który w niektórych przypadkach zdecydowanie bardziej przypomina wrzask, jest trudny do złagodzenia. Nie pomaga noszenie na rękach, bujanie w kołysce, przytulanie dziecka i inne sposoby, dzięki którym zazwyczaj można było opanować wcześniejszy płacz.

Sprawdzone sposoby na kolkę u noworodka

Niektórzy lekarze twierdzą, że kolka niemowlęca powstaje z powodu niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego u maluszka, ale jednoznaczne przyczyny tej dolegliwości nie zostały jeszcze zbadane. Kolka może pojawić się także w efekcie wystąpienia u malca alergii na białko mleka krowiego, choć to również nie jest jedyna teoria.

Walka z kolką to trudne zadanie, ponieważ u każdego dziecka skuteczne mogą okazać się inne sposoby. Na pewno trzeba podkreślić, że jeśli rodzic podejrzewa kolkę u swojego dziecka, to powinien zgłosić się z nim do pediatry, by potwierdzić diagnozę. W wielu przypadkach pomaga noszenie dziecka w określonej pozycji, np. na jednej ręce, gdy dziecko leży brzuszkiem na przedramieniu rodzica. Taka pozycja pozwala na masowanie plecków dziecka drugą ręką, co ułatwia uwolnienie gazów, a także na jednoczesne bujanie maluszka, co działa na niego uspokajająco.

Niemowlęta cierpiące na kolkę mogą wymagać podawania specjalnych preparatów ułatwiających trawienie. Skuteczna jest tzw. woda koperkowa lub herbatka koperkowa, ale w niektórych przypadkach mogą one nasilać dolegliwości, dlatego należy obserwować dziecko, jak na takie napoje reaguje i zacząć podawać je od niewielkich dawek, stopniowo je zwiększając. Dodatkowo można stosować łagodne krople na kolkę niemowlęcą, które są bezpieczne dla maluszka.

Oczywiście to nie są jedyne dostępne metody. Inne sposoby na kolkę można znaleźć na specjalistycznych portalach tematycznych dla rodziców (np. na http://www.lovela.pl/sposob-na-kolke). Warto korzystać z różnych źródeł wiedzy, ale pod warunkiem, że będą one merytoryczne i wiarygodne.



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca