Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat

Labioplastyka - na czym polega i czy warto?

      

Ostatnio coraz bardziej popularne są zabiegi ginekologii estetycznej, polegające na korekcji wielkości i kształtu warg sromowych. Nie jest to już temat tabu i wiele kobiet poddaje się mu, . Zabieg ten, polegający na modelowaniu warg sromowych, nazywany jest labioplastyką.






Zazwyczaj wargi sromowe mniejsze, będące fałdem skórnym otaczającym wejście do pochwy, są ukryte pod wargami większymi, grubszymi od tych pierwszych i chroniącymi narządy płciowe. Nie zawsze tak jednak jest, choćby z przyczyn genetycznych. Czasem ulegają one też deformacji, np. po porodzie czy w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu. Zabieg labioplastyki wykonywany jest najczęściej w przypadku, gdy mamy do czynienia z przerostem warg, ich asymetrią albo na zasadzie zabiegu kosmetycznego po zakończeniu ciąży. Poddają mu się kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu swych narządów płciowych i stresem z tym związanym z rozbieraniem się na przykład w sytuacjach intymnych, ale nie tylko. Przerośnięte wargi sromowe mniejsze mogą wpływać na komfort życia, powodując ból podczas stosunku i aktywności fizycznej. Mogą też sprawiać problemy związane z higieną miejsc intymnych.

Sam zabieg polega na zmniejszeniu warg sromowych mniejszych za pomocą cięcia chirurgicznego. Modelowanie może także zostać przeprowadzone przy użyciu lasera. Zazwyczaj zabieg nie trwa długo, nawet od pół godziny do maksymalnie dwóch godzin. Zależy to od stopnia skomplikowania operacji. Cały pobyt pacjentki w ośrodku, zakładając brak komplikacji, to około czterech godzin. Warto podkreślić, że powikłania są bardzo rzadkie, ale jeśli się już zdarzą, to do tych typowych należą infekcje, krwiaki, nadmierne krwawienie czy zaburzenia czucia. Mimo istnienia tych ryzyk, labioplastyka jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem. Warto jednak być ich świadomym.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, sedacji ze znieczuleniem miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Lekarz określa najpierw dokładnie miejsca, w których będzie ciąć, a potem przystępuje do usunięcia zbędnej tkanki i zaszycia rany. Będzie się ona goić tak jak inne rany pooperacyjne. Okres ten może potrwać około dwóch tygodni. Efekty zabiegu są trwałe, a ich pierwszej oceny można dokonać mniej więcej po 5-6 tygodniach. Docelowo jednak ostateczne obserwacje przeprowadza się po sześciu miesiącach od zabiegu.

Kobieta, która poddała się zabiegowi, powinna przez jakiś czas ograniczyć aktywność fizyczną. Zaleca się, aby przynajmniej przez tydzień nie przeciążać okolicy pooperacyjnej. Oznacza to m.in. unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, np. podczas jazdy samochodem. Powrót do pracy fizycznej czy sportu możliwy jest nie wcześniej jak po miesiącu od przeprowadzenia zabiegu, zaś powrót do aktywności seksualnej możliwy jest po sześciu tygodniach. Konieczne jest także dbanie o higienę intymną, w tym stosowanie delikatnego mydła o właściwościach dezynfekcyjnych po każdym korzystaniu z toalety. Nie należy także, przynajmniej przez miesiąc, nosić bielizny uciskowej.

Zabiegom najlepiej poddawać się w placówkach, w których pracują renomowani specjaliści. Przykładem może być Centrum Medyczne Plus-Med (http://plusmed.info.pl/ginekologia-estetyczna/), gdzie labioplastyka jest wykonywana pod czujnym okiem zespołu lekarzy z wieloletnim doświadczeniem. Specjalista powie również, czy zabieg można w ogóle przeprowadzić. Istnieją bowiem przeciwwskazania, takie jak chemioterapia, choroby układu krążenia, czy ciąża, które nie pozwalają na realizację labioplastyki. Samego zabiegu nie wykonuje się także w okresie około miesiączkowym. Najlepiej przeprowadzić go już po niej, nie później jak na dziesięć dni przed spodziewanym momentem wystąpienia kolejnego krwawienia.

Poddanie się zabiegowi labioplastyki powinno być świadomą decyzją kobiety, gdyż jakkolwiek jest to stosunkowo mało inwazyjny zabiegi, to jednak będzie miał on widoczne skutki. Jeśli ma to jednak pomóc w poprawie stanu psychicznego pacjentki, zmniejszyć fizyczny dyskomfort, a także pozytywnie wpłynąć na jakość życia, warto rozważyć jego przeprowadzenie.



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca