Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Niepokoje przyszłej mamy, czyli możliwe przyczyny krwawienia w ciąży

      

Krwawienie w ciąży to stosunkowo częsta przypadłość, która dotyka około 30% ciężarnych kobiet. Choć nie musi być groźne, niekiedy może stanowić poważnie niebezpieczeństwo zarówno dla przyszłej matki, jak i jej dziecka. W przypadku krwawienia z dróg rodnych należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego ciążę, aby upewnić się, że płód rozwija się prawidłowo i nie ma powodu do niepokoju.






I trymestr

Krwawienie zdecydowanie najczęściej pojawia się w pierwszych miesiącach ciąży. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy.

  • Termin miesiączki

Zdarza się, że krwawienie z dróg rodnych pojawia się w dniach, w których zgodnie z cyklem menstruacyjnym, wypadałaby miesiączka. Zjawisko to jest dość powszechne i wiąże się z niewielkim krwawieniem, które nie ma żadnego wpływu na prawidłowy przebieg ciąży.

  • Choroba szyjki macicy

Główną przyczyną może być polip (fragment przerośniętej błony śluzowej) lub nadżerka. W takim przypadku krwawienie jest zazwyczaj niewielkie i raczej nie komplikuje dalszego przebiegu ciąży.

  • Niski poziom progesteronu

Zdarza się, że ciężarne kobiety mają zbyt niski poziom progesteronu we krwi, który jest odpowiedzialny za krwawienia z dróg rodnych. W celu potwierdzenia wstępnej diagnozy, lekarz zleca badania poziomu hormonów i w przypadku, gdy wynik jest zgodny z jego przypuszczeniami, przepisuje leki na podtrzymanie ciąży. Co ważne, nie stwierdzono dotychczas, aby miały one negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

  • Ciąża pozamaciczna

Dość powszechnym problemem kobiet jest tzw. ciąża pozamaciczna. Dochodzi do niej wówczas, gdy zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy (zwykle w jajowodach), co wywołuje obfite krwawienia, którym towarzyszą ostre i kłujące bóle w podbrzuszu, zasłabnięcia, a nawet omdlenia. Ciąża pozamaciczna kończy się poronieniem, a ponadto może zagrażać życiu i zdrowiu kobiety. W jej wyniku może dojść do pęknięcia jajowodu i krwotoku do jamy otrzewnej, który jest śmiertelny w 10-15% przypadków.

  • Zagnieżdżenie się jaja płodowego

Jeżeli do zapłodnienia doszło w drugiej połowie cyklu, jajo płodowe może zagnieździć się w ścianie macicy, wywołując obfite krwawienie, które błędnie uznawane jest przez kobiety za początek miesiączki. Jak się okazuje w praktyce, nie ma żadnego wpływu na dalszy przebieg ciąży.

  • Poronienie

Poronienie to zakończenie ciąży przed 22. tygodniem. Mogą o nim świadczyć takie objawy, jak bardzo obfite krwawienie, które trwa przynajmniej 3 dni, bolesne skurcze brzucha, nieprzyjemne uczucie ucisku w okolicach podbrzusza oraz złe samopoczucie. W przypadku podejrzenia poronienia, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala, w którym lekarz oceni sytuację i podejmie działania, podtrzymujące ciążę, podając leki rozkurczowe i hormonalne lub (jeżeli krwawienie pomimo udzielonej pomocy nie ustaje) wykona zabieg tzw. wyłyżeczkowania macicy.

II trymestr

W drugim trymestrze ciąży niepokojące krwawienia występują dużo rzadziej i zazwyczaj nie są już tak groźne i obfite, jak w pierwszych tygodniach.

Najczęstszą ich przyczyną jest nadżerka szyjki macicy, a także problemy z przodującym lub nisko usadowionym łożyskiem. W przypadku obfitych krwawień, konieczny jest pobyt w szpitalu.

III trymestr

Krwawienia, występujące w końcowej fazie ciąży, zazwyczaj mają związek z różnego rodzaju nieprawidłowościami, dotyczącymi łożyska.

  • Łożysko przodujące

Zdarza się, że łożysko umiejscawia się w dolnej części macicy i w końcowej fazie ciąży częściowo odrywa się od jej ścian, powodując bezbolesne krwawienia. Zwykle dochodzi do nich pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży, pojawiając się nagle, niekiedy po stosunku. Krwawienie zwykle ustępuje samoistnie, natomiast zawsze wymaga obserwacji w szpitalu i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

  • Odklejenie łożyska

Nawet w przypadku prawidłowo usadowionego łożyska może dojść do jego przedwczesnego odklejenia się, np. wskutek urazu brzucha, problemów z krzepnięciem krwi lub w sytuacji nagłego wzrostu ciśnienia. Odklejeniu się łożyska towarzyszy silny, nieprzerwany ból brzucha oraz obfite krwawienie. Przyszła mama powinna pamiętać o tym, że w takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do szpitala na obserwację. W przypadku bardzo intensywnego krwawienia, konieczne może okazać się przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Więcej informacji na temat możliwych przyczyn krwawień w ciąży można znaleźć na stronie internetowej: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-i-badania-w-ciazy/799-krwawienie-w-ciazy.html.



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca