Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża foteliki dziecięce

Nietolerancja laktozy a wzdęcia

      

       W dzisiejszym świecie nie ma chyba osoby, która choćby raz nie cierpiała na wzdęcia. Wzdęcie brzucha, zwane również bębnicą, to nieprzyjemny zestaw objawów ze strony układu pokarmowego, przede wszystkim jelit. Może on powodować dyskomfort psychiczny i fizyczny, a jeśli powtarza się często - nawet nerwicę. W niektórych przypadkach wzdęcia pojawiają się sporadycznie i mają związek z nagłą sytuacją stresową, albo ciężkim posiłkiem. Jeśli jednak zdarzają się częściej, a lekarze nie stwierdzą żadnej powodującej je choroby, warto zastanowić się, czy nie chodzi o nietolerancję laktozy.


Czytaj dalej -> ...       Laktoza zwana jest inaczej cukrem mlecznym. Cukrem, ponieważ należy do związków o budowie cukrów. Mlecznym, bowiem występuje jedynie w produktach mlecznych. Laktozę znaleźć można w mleku praktycznie wszystkich ssaków. Za jej trawienie odpowiedzialny jest enzym produkowany przez organizm - laktaza. Produkcja tego enzymu zachodzi w jelicie cienkim, gdzie realizowane jest również trawienie laktozy i produktów jej zawierających.

       Z czasem u każdego ssaka produkcja laktazy zanika. Wiąże się to przede wszystkim z naturalnym cyklem rozwojowym organizmu: na początku każdy ssak ssie mleko matki, więc laktaza jest niezbędna, aby organizm przeżył i się rozwijał. Z czasem do diety wprowadzana jest duża różnorodność pokarmu i mleko przestaje być podstawą diety, a z czasem - nie jest spożywane wcale. U większości ssaków zanim enzymu laktazy nie jest problemem, ponieważ nie spożywają one w wieku dorosłym mleka.

       Inaczej sprawa ma się w przypadku ludzi, którzy na potęgę wręcz piją mleko krowie - a raczej produkt mleczny o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Pomimo rozwodnienia w stosunku do "prawdziwego" mleka, w produktach nabiałowych oraz mlecznym nadal znajduje się laktoza. Według badań osoby, które jako dzieci spożywały duże ilości mleka krowiego czy innego, nie mają problemu z jego trawieniem w dorosłym życiu. Jeśli jednak mleko rzadko znajdowało się w naszej diecie, a nagle zaczęliśmy spożywać dużo produktów na nim bazujących, musimy liczyć się ze wzdęciami.

       Nietolerancja laktozy niegdyś była powszechna i dotykała większości ludzi na świecie. Dziś północna Europa to obszar, w którym notuje się najmniej przypadków nietolerancji laktozy z powodu genetycznego podtrzymania możliwości wydzielania laktazy przez organizm. Nietolerancja laktozy objawia się przede wszystkim bardzo silnymi wzdęciami, występującymi już w kilka minut po spożyciu mleka czy produktu mlecznego.

       Aby radzić sobie ze wzdęciami powodującymi nietolerancję laktozy, możemy zrobić kilka rzeczy. Pierwsza to zmiana diety i wyeliminowanie z niej produktów pochodzenia mlecznego. Wówczas wzdęcia zanikają całkowicie, przynajmniej te powstałe z tej konkretnej przyczyny. Inna metoda to przyjmowanie według zaleceń lekarza sztucznego enzymu laktazy, pozwalającego na trawienie laktozy. Jeśli mleko pijemy sporadycznie i chcemy usunąć powstałe przez nie wzdęcia, przydadzą się preparaty bez recepty, dostępne w aptekach. Rozbijają one pęcherzyki gazu w jelitach, niwelujący dyskomfort.

       Artykuł pod redakcją portalu na temat problemów i dolegliwości układu pokarmowego http://gastryczne.pl/wzdecia-gazy/

     
 
 
Loading
 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca