Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Symptomy wskazujące na owulację

      

Owulacja to jedna z czterech faz cyklu menstruacyjnego. Trwa krótko, bo jeden, ewentualnie dwa dni. Dla kobiety posiada jednak wielkie znaczenie. Otóż to właśnie wtedy może ona spełnić się w roli matki poczynając a z czasem rodząc dziecko.


Cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny, określany też cyklem miesiączkowym ze względu na czas jego trwania, to powtarzające się regularnie co dwadzieścia osiem dni zmiany w organizmie kobiety. Cykl ten zachodzi u wszystkich zdrowych kobiet między okresem pokwitania, to znaczy mniej więcej dziesiątym rokiem życia, a okresem przekwitania, czyli mniej więcej pięćdziesiątym rokiem życia. Występuje on pod wpływem współdziałania układów nerwowego i wydzielniczego, wpływającym na biologię i psychologię kobiety. Cykl menstruacyjny pozwala kobiecie począć i urodzić, a więc matką.

Faza menstruacyjna

Faza menstruacyjna, zwana miesiączkowaniem, to pierwsza faza cyklu menstruacyjnego. Trwa w 1, 2, 3 i 4 dniu cyklu. Objawia się krwawieniem z pochwy w wyniku złuszczania nabłonka macicy. Stanowi ona dni niepłodne dla kobiety.

Faza folikularna

Faza folikularna to druga faza cyklu menstruacyjnego. Trwa w 5, 6, 7, 18, 9, 10, 11, 12 i 13 dniu cyklu. Wówczas dojrzewające pęcherzyki Graafa przygotowują się do wypuszczenia jajeczka. Stanowi ona dni niepłodne dla kobiety, z wyjątkiem czterech dni przed owulacją.

Faza owulacyjna

Faza owulacyjna, zwana jajeczkowaniem, to trzecia faza cyklu menstruacyjnego. Trwa w 14 dniu cyklu. W tym czasie żeńska gameta określana jako komórka jajowa lub potocznie jajeczko, zostaje wypuszczone z jajników w kierunku macicy poprzez jajowody. Stanowi ona dzień płodny dla kobiety.

Faza lutealna

Faza lutealna to czwarta faza cyklu menstruacyjnego. Trwa w 15, 16 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 dniu cyklu. Wówczas pęcherzyki Graafa zamieniają się ciałko żółte, czyli gruczoł wydzielający takie hormony jak estrogeny i progesteron. Stanowi ona dni niepłodne dla kobiety, z wyjątkiem czterech dni po owulacji.

Poczęcie w czasie owulacji

Jedyne okresy, kiedy kobieta może począć dziecko, aczkolwiek nie musi, to wtedy, kiedy przeżywa owulację, ewentualnie tuż przez lub tuż po owulacji. Chodzi o to, że wówczas żeńska komórka jajowa wędruje w jajowodzie z jajnika w kierunku macicy. Jeśli w tym czasie natrafi na męską komórkę plemnikową, tworzy ona najpierw zygotę, a następnie zarodek. Jeśli jednak jajo i plemnik nie spotkają się w tym czasie, to jajo po prosto obumrze.

Objawy owulacji

Za podstawowy objaw owulacji uznaje się zmianę wyglądu śluzu wydzielającego się z macicy na bardziej rzadki, przezroczysty i ciągnący. Ponadto owulację poznaje się po mierzeniu temperatury, co nazywa się metodą termiczną, która pomaga wskazywać dni płodne i dni niepłodne, przydatne zwłaszcza gdy stosuje się antykoncepcję według tak zwanego kalendarzyka. Tuż przed owulacją temperatura spada do 36,3-36,4 stopni, a tuż po niej wzrasta do 36,7-37,0 stopni, podczas gdy w pozostałe dni wynosi 36,6 stopni.

Chcesz skutecznie zajść w ciążę? Dowiedz się więcej o kalendarzu owulacji Ovufriend.     
 
 
Loading
 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca