Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Świadome planowanie ciąży.

      

Organizm kobiety jest gotowy na poczęcie dziecka średnio co 28 dni, czyli tyle, ile trwa cykl miesiączkowy. Współczesne realia powodują jednak, że kobiety nie zawsze są mentalnie gotowe na macierzyństwo. Jak przygotować się do ciąży, kiedy dojrzejemy już do decyzji o posiadaniu dziecka?


Czytaj dalej -> ...Przede wszystkim do ciąży warto przygotować się już 3 miesiące przed planowanym poczęciem. Podstawą jest zdrowa dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze. Warto również w tym okresie zacząć przyjmować kwas foliowy, który wpływa na prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego. Przyszli rodzice powinni pamiętać o zdrowym odżywianiu oraz rezygnacji z wszelkich używek, gdyż palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu wpływa niekorzystnie na żywotność oraz jakość plemników. W okresie starania o dziecko warto ograniczyć stres, zwiększyć ruch i uprawianie sportu oraz oczywiście cieszyć się seksem.

Obliczanie dni płodnych

Z medycznego punktu widzenia w celu obliczania dni płodnych konieczne jest wyznaczenie terminu owulacji, czyli inaczej jajeczkowania, polegającego na produkowaniu przez organizm kobiety komórek jajowych. U każdej zdrowej kobiety owulacja ma miejsce co miesiąc. Jeżeli cykl miesiączkowy trwa 28 dni, to owulacja przypada na 14 dzień cyklu. Należy przyjąć jednak pewną tolerancję, a zatem można uznać, że jajeczkowanie ma miejsce pomiędzy 13, a 15 dniem cyklu. Przyjmuje się, że do zapłodnienia może dojść w dniu owulacji, dzień po jej zakończeniu, a nawet na 3 dni przed wystąpieniem owulacji, gdyż plemniki są w stanie przetrwać około 72 godzin w środowisku śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy. Nie jest to jednak takie proste, gdyż dzień owulacji zależy od długości trwania cyklu kobiety, a cykl ten w wielu przypadkach nie wypada regularnie. Pomocne przy ustaleniu terminu jajeczkowania są testy owulacyjne, dostępne w aptekach bez recepty, jednak i to nie daje gwarancji, że akurat wtedy dojdzie do zapłodnienia.

Sposób alternatywny liczenia dni płodnych

Czy wiesz, że jest jeszcze jedna metoda na wyliczanie dni płodnych, która znana jest tylko nielicznym. Wiele osób może uznać ją za zupełną fantazję, jednak kiedy stosujemy wszystkie książkowe i medyczne zalecenia, a mimo to nie dochodzi do zapłodnienia, warto spróbować alternatywnego sposobu wyliczeń. Kto wie, może alternatywna metoda przyniesie zamierzony skutek. Jej twórcą był dr Eugen Jonas - czeski lekarz i naukowiec, który opracował metodę w oparciu o fazy księżyca. Dr Jonas na podstawie wieloletnich badań ustalił, że niezależnie od cyklu miesiączkowego dni płodne następują wówczas, gdy księżyc znajduje się dokładnie w takiej samej fazie, w jakiej znajdował się on w momencie narodzin danej kobiety i przez jej całe życie cykl ten jest niezmienny. Co więcej zauważył on również wpływ księżyca na płeć przyszłego dziecka uzależnioną od tego, czy księżyc w momencie zapłodnienia znajduje się w znaku zodiaku męskim, czy żeńskim.

W oczekiwaniu na dziecko

Kiedy na teście pojawiły się upragnione dwie kreski świadczące o pozytywnym wyniku testu ciążowego, w następnej kolejności należy udać się do lekarza ginekologa w celu wykonania badania USG i potwierdzenia wyniku testu. Długość trwania ciąży liczona jest od ostatniej miesiączki, a zatem ten termin uznaje się za pierwszy tydzień ciąży. Od tego momentu rozpoczyna się wielkie odliczanie. Ciąża trwa książkowo 40 tygodni. Jest to 10 cykli księżycowych liczonych po 28 dni. Oczywiście pierwszy dzień ostatniej miesiączki nie pokrywa się z faktycznym dniem zapłodnienia, a prawidłowo przebiegająca ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni. Na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz długości cykli miesiączkowych lekarz wyznaczy przybliżony termin porodu, a przyszli rodzice rozpoczną przygotowania do powitania nowego członka rodziny.     
 
 
Loading
 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca