Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża foteliki dziecięce

Początek ciąży - jak o siebie zadbać?

      

Miesiące poprzedzające ciążę oraz jej pierwsze tygodnie to dla kobiety stan szczególnej troski o siebie oraz o rozwijające się w jej ciele nowe życie. O czym pamiętać w tym szczególnym okresie? Jak powinna wyglądać dieta kobiety ciężarnej, jak dbać o skórę, o jakich suplementach pamiętać?


Czytaj dalej -> ...       Przygotowania do ciąży warto rozpocząć już kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Warto zadbać o zdrowy tryb życia, aby oczyścić ciało z potencjalnie niebezpiecznych substancji - rzucić palenie, uzupełnić szczepienia ochronne, w miarę możliwości wyeliminować stale przyjmowane leki, przynajmniej na pół roku wcześniej przerwać stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wskazane jest wykonanie szeregu badań laboratoryjnych, zdrowe odżywianie, picie dużej ilości wody, suplementacja odpowiednich witamin, minerałów i innych substancji czynnych mających wpływ na rozwój płodu. Jeszcze przed ciążą warto wybrać się na wizytę do stomatologa i wyleczyć wszystkie ubytki, gdyż w czasie ciąży i tuż po niej zęby szczególnie narażone są na choroby.

Zdrowa dieta dla przyszłej mamy

       Przede wszystkim należy kierować się zasadą, że trzeba ,,jeść dla dwojga, a nie za dwoje". To ważne, aby nie przesadzać z ilością spożywanego jedzenia, a raczej zwrócić uwagę na jego jakość. Jeszcze przed ciążą lub na jej początku dieta nie musi być obfita, ale ważne, aby była zróżnicowana i bogata w substancje, które utrzymują organizm przyszłej mamy w zdrowiu, a z drugiej strony - pozwalają na prawidłowy rozwój dziecka. Aby zdrowo się odżywiać, należy zadbać o to, aby w jadłospisie znalazły się w odpowiednich proporcjach produkty ze wszystkich grup piramidy żywienia: produkty zbożowe, mleko i nabiał, mięso i ryby, owoce i warzywa, oleje i tłuszcze. Z diety należy wyeliminować: alkohol, kawę, mocną herbatę, surowe lub wędzone mięso (np. tatar, sushi), sery pleśniowe, surowe jajka.

Piękna skóra

       Za sprawą hormonów kobiety w ciąży zwykle wyglądają promiennie i zdrowo. Jednak trzeba pamiętać, że dodatkowe kilogramy oraz powiększający się brzuszek i piersi bardzo wpływają na stan i wygląd skóry. Szczególnie w okolicach brzucha, ud, pośladków i piersi skóra intensywnie się rozciąga. Mimo, że dzieje się to dopiero od około 3. - 4. miesiąca ciąży, to przygotowanie skóry należy rozpocząć już od samego początku, a nawet przed ciążą. Przede wszystkim już od 1. - 2. miesiąca warto stosować kremy przeciwdziałające powstaniu rozstępów. Warto także masować skórę, stosować delikatne peelingi oraz wcierać oliwki i kremy nawilżająco-natłuszczające. To poprawi ukrwienie skóry i wzmocni ją.

Suplementacja

       Zdrowa dieta jest podstawą dostarczenia wszystkich ważnych składników odżywczych, jednak w tym szczególnym okresie kobietom zaleca się dodatkowo zażywanie suplementów (m.in. witaminy z grupy B, kwas foliowy). W tym okresie warto sięgnąć po gotowe preparaty przeznaczone dla kobiet w okresie od planowania do ok. 12 tygodnia ciąży (np. Femibion Natal). Są one dopasowane do potrzeb organizmu przyszłej mamy oraz dostarczają wszystkich niezbędnych składników dla prawidłowego rozwoju płodu.

fot. by Teza Harinaivo Ramiandrisoa via flickr.com, creative common licence

     
 
 
Loading
 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca