Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Późne macierzynstwo - pomoże naprotechnologia?

      

Trudności z zapłodnieniem powodują głównie kobiece choroby, a także powszechna ostatnio niepłodność idiopatyczna, o niemożliwej do zdefiniowania przyczynie przy pozytywnych wynikach badań obojga partnerów. Naturalna metoda leczenia zwana naprotechnologią, to obserwacja naturalnego cyklu i codzienne badanie śluzu, umożliwiające wyznaczenie przez lekarza idealnego momentu, w którym dojdzie do zapłodnienia.


Czytaj dalej -> ...Co powoduje problemy z zajściem w ciążę?

Trudności z zapłodnieniem mogą wywoływać problemy z owulacją, zespół policystycznych jajników, niedrożne jajowody lub ich brak, endometrioza, infekcja drobnoustrojem chlamydia trachomatis, hiperprolaktynemia, przebyta choroba nowotworowa lub leczenie onkologiczne. Częste poronienia lub przedwczesne porody wywołują natomiast zmiany w macicy, głównie wady wrodzone, takie jak przegroda macicy, podwójna lub dwurożna macica. Wśród wad nabytych najczęstsze są mięśniaki, łagodne guzy do operacyjnego usunięcia, które wiążą się z ryzykiem powstawania niebezpiecznych zrostów. W ostatnich latach coraz częściej obserwuje się przypadki niepłodności idiopatycznej, o nieznanej przyczynie, na przekór dobrym wynikom wszystkich badań obojga niedoszłych rodziców. Problem może pogłębiać palenie papierosów, alkohol, stres, nadwaga czy przyjmowanie niektórych leków. Zalecane są inseminacje domaciczne, a zapłodnienie in vitro stosuje się po nieskutecznych półrocznych próbach zajścia w ciążę. Jeżeli kobieta skończyła 39 lat sztuczne zapłodnienie in vitro to już konieczność.

Naprotechnologia

Małgorzata Kożuchowska jest żoną Bartłomieja Wróblewskiego, z którym ma syna Jana Franciszka. Została mamą w wieku 43 lat, a jak podaje Party.pl jej szanse na poczęcie lekarze oceniali na jedynie 2%. Już po 2 miesiącach naprotechnologii aktorka, przeciwniczka zapłodnienia in vitro, zaszła w ciążę. Ta stosowana od lat naturalna metoda leczenia niepłodności to postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, a nie żaden rewolucyjny, eksperymentalny czy drogi sposób na poczęcie. Nie likwiduje przyczyn niepłodności, a wyznacza najkorzystniejszą chwilę, kiedy może dojść do zapłodnienia bazując na obserwacji naturalnego kobiecego cyklu. Należy regularnie, kilkakrotnie w ciągu dnia badać śluz pochwowy i umieszczać to w tabeli, na podstawie której przeszkolony lekarz ustali dni płodne i niepłodne. Metoda umożliwia osiągnięcie kompromisu pomiędzy nauczaniem Kościoła a walką z bezpłodnością. Ma też wielu zwolenników, którzy zdecydowanie potępiają drogie zapłodnienie in vitro, do niedawna dofinansowywane przez rząd.

Odkładanie macierzyństwa na później

Kobiety coraz częściej decydują się na dzieci dopiero po 40-tce, gdyż macierzyństwo nie jest jedynym celem w ich życiu. Długo studiują, nierzadko dwa kierunki, rzucają się w wir młodzieńczych szaleństw i zanim zrobią karierę i uzyskają finansową stabilizację oraz znajdą odpowiedniego partnera, z którym stworzą dom, mija bardzo dużo czasu. Widok czterdziestokilkuletniej mamy z noworodkiem już nikogo nie dziwi, a staje się codziennością, zwłaszcza w środowisku gwiazd. Części z nich pomogła nowoczesna medycyna, gdyż kilkukrotnie poroniły lub nie mogły w naturalny sposób zajść w ciążę. Dość późno na dzieci zdecydowały się m. in.: Katarzyna Dowbor (w wieku 40 lat), Katarzyna Skrzynecka i Anna Korcz (41), Katarzyna Figura i Urszula (43), Monica Bellucci i Marcia Cross (45), Helen Fielding i Susan Sarandon (46), Holly Hunter i Halle Berry (47 lat).     
 
 
Loading
 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca