Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Rehabilitacja mózgowego porażenia dziecięcego

      

Mózgowe porażenie dziecięce występuje z powodu uszkodzenia rozwijającego się u dziecka ośrodkowego układu nerwowego w okresie ciąży, porodu lub na początku jego życia. W wyniku schorzenia może pojawić się niedowład kończyn, opóźnienie rozwoju umysłowego, problemy z mówieniem, słuchem i wzrokiem oraz padaczka. Rehabilitacja dzieci z MPD polega przede wszystkim na fizjoterapii, integracji sensorycznej oraz ćwiczeniach ruchowych.






Mózgowe porażenie dziecięce - terapia integracji sensorycznej

Kiedy dochodzi u dziecka do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, rehabilitacja powinna być podjęta jak najszybciej i musi być dostosowana indywidualnie. Osobie chorej w poruszaniu się może pomóc pionizator lub kule. Jednym ze sposobów rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym jest integracja sensoryczna. Poprzez metodę uczy się prawidłowego reagowania na zewnętrzne bodźce. W czasie terapii odbywają się zajęcia ruchowe, np. na huśtawkach, drabinkach oraz zabawy, które stymulują zmysły - węchu, wzroku, słuchu.

Mózgowe porażenie dziecięce - ćwiczenia ruchowe metodą Vojty

Metoda rehabilitacji dziecka z porażeniem mózgowym, opracowana przez Vaclava Vojtę, polega na wywieraniu ucisku palcami lub dłonią, które prowokuje do odruchu obrotu lub pełzania. Terapia sprawdza się w szczególności u dzieci z zaburzeniami narządu ruchu. Wywieranie bodźców poprzez nacisk na określone partie ciała powoduje mimowolne napinanie mięśni i rekcję ruchową. Metoda Vojty nie wymaga od dziecka świadomego kierowania ruchami ciała. Rehabilitacja ułatwia oddychanie, poprawia pracę serca, łagodzi kolki i wspomaga rozwój mowy.

Przykładowe ćwiczenia dla dzieci z MPD - metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne

Ćwiczenia ruchu rozwijającego, opracowane przez Weronikę Sherborne, mają na celu zwiększenie świadomości własnego ciała przez dziecko i usprawnienie jego motoryki. Terapia tworzy warunki, w których zwiększa się poczucie własnej siły i sprawności. Zajęcia mają na celu wzbudzić zaufanie dziecka do własnych możliwości, przez co poczuje się bezpiecznie. Przykładowym ćwiczeniem metody Weroniki Sherborne jest np. zabawa w lustro, która polega na tym, że dzieci siedzą naprzeciwko siebie i jedno pokazuje ruchy, a drugie je naśladuje. Na zajęciach najmłodsi śpiewają piosenki lub tańczą opowieści ruchowe.

Mózgowe porażenie dziecięce - rehabilitacja poprzez hipoterapię, czyli zajęcia z końmi

Uzupełnieniem terapii mózgowego porażenia dziecięcego jest hipoterapia. Chód konia w stepie, powoduje, że przemieszczanie się środka ciężkości dziecka, jest bardzo zbliżone do poruszania się miednicy człowieka w czasie chodzenia. Zajęcia oprócz aspektu rehabilitacyjnego, pozytywnie oddziałują na psychikę, co jest realizowane przez kontakt człowieka ze zwierzęciem.



     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca