Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
Wada rozwojowa serca

HLHS - wada rozwojowa serca

      


HLHS, zespół niedorozwoju lewego serca, to wada serca rozpoznawana u noworodków. Jako czwarta pod względem występowania, stanowi około 1, 4 . 8, 6% wrodzonych wad serca u dzieci. Są jednak paliatywne sposoby leczenia, które pomagają pokonać chorobę.


Czytaj dalej -> ...



Definicja HLHS

HLHS to poważna i złożona wada serca. Jest zagrożeniem dla życia dziecka, ponieważ lewa komora, która odpowiada za pompowanie krwi do organizmu, jest niezdolna do pracy. Wada obejmuje zrośnięcie lub zwężenie zastawki dwudzielnej lub aortalnej, niedorozwój lub brak lewej komory serca, niedorozwój łuku aorty lub aorty wstępującej. HLHS mogą towarzyszyć również inne wady, np. ubytek w przegrodzie międzykomorowej i nieprawidłowy spływ żył płucnych.

W okresie płodowym dziecko z HLHS rozwija się prawidłowo. Są to dzieci donoszone i o prawidłowej masie urodzeniowej. Objawy HLHS pojawiają się po 24 lub 48 godzinach po narodzinach. Noworodek z HLHS ma jedną komorę, która zaopatruje krążenie systemowe i płucne.

Leczenie HLHS

Zdiagnozowany zespół niedorozwoju lewego serca wymaga interwencji chirurgicznej, gdyż brak leczenia w większości przypadków prowadzi do śmierci dziecka. Jedynym sposobem na wyleczenie jest: przeszczepienie serca albo leczenie operacyjne i korekcja wieloetapowa. Powszechna jest trzyetapowa korekcja. Po pierwsze, w wieku noworodkowym wykonuje się operację Norwooda, której celem jest zmniejszenie obciążenia jednej komory i zapewnienie niezależnego od przewodu tętniczego przepływu systemowego. Operację przeprowadza się w hipotermii z zatrzymaniem krążenia (w krążeniu pozaustrojowym). To etap przygotowujący do operacji Fontanna.

Po drugie, między 4. a 6. miesiącem życia dziecka wykonuje się operację hemi-Fontanna Jej celem jest oddzielenie krążenie płucnego od systemowego przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka nadciśnienia płucnego i wystarczającym utlenowaniu krwi.

Po trzecie, między 18. i 24. miesiącem jest wykonywana zmodyfikowana operacja Fontana, która ma na celu dalsze odciążenie komory oraz całkowite oddzielnie krążenie płucnego od systemowego. Przeprowadza się ją w stanie hipotermii z zatrzymaniem krążenia. Więcej na temat tego zabiegu można przeczytać, a także posłuchać na łamach audioblogu Radioklinika.pl.

     
 
 
Loading




 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca