Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
ciąża

Oficjalny schemat żywienia niemowląt karmionych piersią

      

Od diety niemowlęcia zależy jego prawidłowy rozwój. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią, przygotowywany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i żywienia dzieci, to dokument, który ma ułatwić rodzicom opracowanie jadłospisu dla dzieci do czasu ukończenia przez nie 1go roku życia.


To co trafia do brzuszka naszego malucha ma ogromny pływ na jego przyszłość. Istotne jest, by dostarczać mu wielu składników mineralnych oraz witamin. Wszystko po to, aby jego rozwój psychiczny, jak i fizyczny przebiegał pomyślnie.

Jak karmić dziecko według schematu żywienia niemowląt karmionych piersią?

Te oficjalne zasady żywienia mają uświadomić rodzicom, jak ważna w życiu dzieci jest odpowiednia dieta. W schemacie żywienia niemowląt karmionych piersią znajdują się informacje o ilości poszczególnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka. Według informacji zawartych w dokumencie dziecku powinno dostarczać się:

  • 1,77 g białka na kg masy ciała na dobę do 2 miesiąca życia i stopniowo zmniejszać tę ilość do 12go miesiąca życia, w którym zalecana dawka białka wynosi 1,14g na kg masy ciała na dobę.
  • Tłuszcze powinny stanowić do 55% dostarczanej dziecku energii - do 6go miesiąca życia, a w drugim półroczu życia - do 40%.
  • Węglowodany powinny stanowić do 45% energii do 6go miesiąca życia, a w drugim półroczu do 55%. W 100 gramach mleka matki znajduje się 7 gramów laktozy, która jest głównym źródłem węglowodanów w diecie dzieci karmionych piersią.

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią zaleca uzupełnianie węglowodanów w diecie niemowląt odstawianych od piersi po 6 miesiącu życia owocami, warzywami, kaszą, ryżem i skrobią. Mleko matki w pierwszych miesiącach życia dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych składników. Gdy dieta dziecka zostaje rozszerzona, to mleko matki jest zastępowane różnymi produktami. Sprawdź całą ofertę produktów dla dzieci Humana http://humana-baby.pl/produkty/.

Najważniejsze zalecenia schematu żywienia niemowląt karmionych piersią

W dokumencie można zapoznać się z tabelami, które informują o zapotrzebowaniu dzieci na poszczególne składniki odżywcze. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią w tabelach uwzględnia płeć dziecka oraz jego wiek. Eksperci, którzy sporządzili dokument podkreślają, że matka powinna karmić piersią tak długo, jak to możliwe. W schemacie wymienione są przeciwwskazania do karmienia piersią. Jeśli niemowlę karmione jest naturalnie, to do 6go miesiąca życia nie trzeba podawać mu żadnych innych płynów ani pokarmów. W przypadku dzieci, które nie mogą być karmione piersią, zaleca się podawanie wysokiej jakości mlek modyfikowanych, które dostarczają maluchom wszystkich niezbędnych składników. Od około 4-6go miesiąca życia niemowlęciu zwiększa się zapotrzebowanie na składniki takie jak białko, żelazo, cynk, witaminy A, D i E. W tym właśnie czasie, według schematu żywienia niemowląt karmionych piersią, zaleca się rozszerzenie diety niemowlęcia o posiłki warzywne, owocowe i mięsne. Eksperci polecają stopniowe wprowadzanie nowych smaków i obserwowanie reakcji dziecka. Na początek polecane są kaszki ryżowe i zbożowe, by powoli przechodzić do gotowych posiłków z marchewką, dynią i ziemniakami, a od ukończenia przez dziecko 6go miesiąca życia można podawać posiłki z mięsem i z ryżem oraz wprowadzić do jadłospisu deserki owocowe.     
 
 
Loading
 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca