Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
Rozwój w trzecim tygodniu ciąży

Czy wiesz, że w momencie zapłodnienia rozstrzygnie się nie tylko płeć Twojego dziecka, ale także jego osobowość, uzdolnienia, wygląd, czyli wszystko to, o czym decydują geny? Plemnik, który da początek życiu Waszego maluszka i dostarczy mu połowy genów, musi pokonać w wyścigu do Twojej komórki jajowej około 250 milionów konkurentów. Wygra, bo będzie najsilniejszy, najlepszy, najszybszy. Do tego wykaże się... niezłym węchem. Prawdopodobnie bowiem - tak przypuszczają belgijscy naukowcy - w znalezieniu komórki jajowej pomaga plemnikom wydzielany przez nią zapach, któremu trudno się oprzeć. Cztery, pięć dni po zapłodnieniu Twój potomek będzie miał postać maleńkiej, pustej w środku kuli, zwanej blastocystą. Przed nią bardzo ważne zadanie: musi się zagnieździć w błonie wyściełającej macicę, a to udaje się tylko w 60 proc. przypadków. Jeśli próba zakończy się sukcesem, jesteś w ciąży!
Wytwarzają się tzw. listki zarodkowe. Są trzy. Pierwszy z nich to endoderma. Z niego powstanie nabłonek przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego i układu oddechowego. Drugi - mezoderma. Z niego powstaną tkanka łączna, mięśnie, kości, chrząstki, układ krążenia i układ moczowy. Trzeci to ektoderma. Z niego powstaną mózg i pozostałe części układu nerwowego, włosy, paznokcie i naskórek. Obecnie rozpoczyna się również tworzyć układ krążenia. Kształt zarodka zmienia postać z okrągłego na przypominającą gruszkę. Wykształca się początek struny grzbietowej oraz zaczątek układu nerwowego w postaci rury nazywanej cewą nerwową. Obecnie zarodek ma około 3 mm.     
 
 
Loading
 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca