Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Strona startowa    Twoja Ciąża - serwis dla kobiet w ciąży Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
Rozwój w czwartym tygodniu ciąży

Jeśli blastocysta zadomowiła się w macicy, zaczyna pobierać tlen i substancje odżywcze potrzebne do wzrostu zarodka. Znajdujący się w jej środku krążek komórek to właśnie Twoje dziecko. Jest jeszcze tak malutkie, że zmieściłoby się na czubku szpilki - ma około 1,7 mm. Ale już dzieją się z nim bardzo ważne rzeczy. W obrębie zarodka formują się trzy grupy komórek (tzw. listki zarodkowe), z których jeden przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy, drugi - w układ pokarmowy, z trzeciego natomiast powstaną szkielet, kościec i mięśnie Twojego dziecka.
Powstaje tak zwany fałd głowowy, a trochę później fałd ogonowy. Powstają pierwsze zalążki rączek i nóżek w postaci fałd po bokach. Po bokach głowy zaczynają się formować zgrubienia - zalążki oczu oraz dołki uszne - zalążki ucha środkowego. Następuje połączenie ust z powstającym odcinkiem przewodu pokarmowego. Zaczynają powstawać zalążki, z których zaczną się później kształtować organy wewnętrzne takie jak żołądek, wątroba, pęcherzyk żółciowy, dwunastnica, płuca. Obecnie zalążek ma około 6 mm.     
 
 
Loading
 
 

Horoskop dla mamy

 

Horoskop dziecka

 
 

Serwis poleca